5 nietypowych książek dla młodzieży, które zainteresują każdego nastolatka


Książki z gatunku young adult – skierowane do starszej młodzieży – cieszą się ostatnio sporą popularnością. Półki w księgarniach pełne są interesujących propozycji. Jak wybrać najlepsze pozycje spośród zatrzęsienia tytułów? Jeśli masz problem z wyborem książki dla nastolatka, poniższa lista przedstawia najciekawsze książki young adult.

5. Siedem minut po północy – Patrick Ness

Trzynastoletni Conor O’Malley staje w obliczu problemów bardzo realnych i niemożliwych do rozwiązania dla zagubionego chłopca. Problemy w szkole, rozwód rodziców oraz poważna choroba matki – to sprawy trudne dla dziecka do zrozumienia. Conor ucieka od prawdy; do czasu aż pewnego nocy – dokładnie siedem minut po północy – za oknem sypialni chłopca pojawia się potwór. Nie jest to typowe, znane nam z horrorów monstrum, które chce Conora skrzywdzić, lecz dzika, stara istota, domagająca się prawdy. Spotkanie z potworem zmusza Conora do stawienia czoła bolesnym prawdom, traumie i najskrytszym lękom; przerażająca istota uczy chłopca, że przed pewnymi kwestiami nie można uciec.

Siedem minut po północy to wartościowa powieść dla młodzieży, z której młody czytelnik dowie się, jak ważna jest w życiu prawda i że przed pewnymi problemami nie można uciec – trzeba im stawić czoło.

4. Vicious – V. E. Schwab

Pozycja skierowana dla nieco starszej młodzieży. Victor i Eli poznali się w collegu, gdzie połączyła ich ogromna ambicja i wspólne badania nad adrenaliną, doświadczeniami bliskimi śmierci i nadnaturalnymi mocami, które mogą objawić się w człowieku, gdy otrze się o śmierć. Pozornie naiwny temat badań przeradza się jednak w poważny eksperyment naukowy, który ostatecznie doprowadzi do poróżnienia przyjaciół i nakręci spiralę zdrady i zemsty.

Największą siłą książki jest moralna niejednoznaczność dwóch bohaterów – obaj mają w sobie potencjał do bycia “tym dobrym” oraz złoczyńcą. W pasjonującej historii o mrocznych mocach, pożądaniu i pragnieniu zemsty nic nie jest proste i czarno-białe.

3. Złodziejka książek – Markus Zusak

Akcja powieści rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Główna bohaterka, Liesel Meminger czytać uczy się z “Podręcznika grabarza” – książki, którą ukradła podczas pogrzebu brata. Odkrywa w sobie miłość do słowa pisanego, ale w wojennej zawierusze ciężko o książki. Liesel zdobywa kolejne tomy gdzie tylko może. Życie młodej bohaterki zmienia się diametralnie, gdy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi.

Książka Zusaka to świetna pozycja dla młodzieży; książka mądra, emocjonalna, z nietypowymi, barwnymi bohaterami, których czytelnicy na długo zapamiętają – ale jak mogłoby być inaczej, skoro jednym z narratorów książki autor uczynił Śmierć we własnej osobie?

2. Miasto Śniących Książek – Walter Moers

Nietypowa lektura dla młodzieży rozmiłowanej w fantastyce. Wyobraźnia autora nie zna granic – głównym bohaterem książki czyni wszak dinozaura-poetę, który wyrusza w pełną przygód podróż do Księgogrodu, tytułowego Miasta Śniących Książek. Tam zagłębia się w pełen niebezpieczeństw labirynt katakumbów, by odnaleźć autora pewnego tekstu – najgenialniejszego dzieła, jakie kiedykolwiek napisano. Książka Moersa zachwyca bogactwem fantastycznego świata, a także lekką nutką szaleństwa. Karty książki zapełniają dziwaczne, fascynujące postaci, a przygody, które przeżywa bohater, są zarówno straszne, jak i zabawne.

1. Trylogia o Atramentowym świecie – Cornelia Funke

Dwunastoletnia Meggie Folchart, miłośniczka książek, mieszka samotnie z ukochanym ojcem, introligatorem Mo. Pewnego dnia ich spokój burzy pojawienie się dziwacznego przybysza, Smolipalucha – połykacza ognia, który przybywa, by ostrzec ojca Meggie przed niebezpiecznym Capricornem. Meggie i Mo do wyruszają w pełną niebezpieczeństw i magii podróż, ścigani przez ludzi okrutnego złoczyńcy, który pragnie wykorzystać do niecnych celów niezwykły talent Mo.

Trylogia rozpoczęta Atramentowym sercem to wspaniała pochwała czytania i miłości do książek, która w każdym czytelniku rozbudzi chęć zgłębienia światów wyobraźni. Napisana pięknym językiem, mądra i ponadczasowa opowieść o miłości, zdradzie, przyjaźni i – przede wszystkim – książkach należy do najpiękniejszych powieści dla młodzieży wszech czasów.

Poprzedni Podróż do Carcassonne - recenzja
Następny Pilot ci tego nie powie - recenzja