Czarodzieje, wampiry a może Upadli?


 Zestawienie wybranych książek fantastycznych z uwzględnieniem występujących w nich postaci magicznych

XX i XXI wiek to boom na literaturę fantasy. Na rynku wydawniczym pojawia się coraz to więcej pozycji z tej dziedziny, gdzie każda z nich okazuje się inna niż te wydane do tej pory. Autorzy nie hamują swej wyobraźni wymyślając nowe postacie, często zupełnie oderwane od rzeczywistości, czasem jednak obecne w tradycji literackiej na przestrzeni wieków.

Harry PotterZmierzchSzeptem

Literatura fantasy skupia wokół siebie generalnie młodszych czytelników oraz zagorzałych miłośników nierzeczywistych opowieści. Pozycją, której nie sposób pominąć w tym tekście jest Harry Potter. To obowiązkowa lektura każdego, kogo interesuje świat magiczny i jego tajemnice. Nie inaczej sytuacja przedstawia się z sagą Zmierzch. Po publikacji pierwszych części tej serii zainteresowanie podaniami odnoszącymi się do wampirów i wilkołaków wzrosło kilkukrotnie! Kolejnym tytułem, przy którym warto się zatrzymać jest cykl Szeptem, w którym z zapartym tchem obserwujemy walkę Upadłych z Nieśmiertelnymi.

Harry Potter

Świat przedstawiony w Harrym Potterze jest pełen magii i czarodziejów. Bohaterem historii jest „chłopiec, który przeżył”, dziecko które uszło z życiem podczas starcia z największym i najgroźniejszym czarodziejem Voldemortem. Harrego poznajemy już jako małego chłopca, wokół którego zaczynają się dziać dziwne, niewytłumaczalne rzeczy. Sytuacja wyjaśnia się, gdy chłopiec dostaje list z Hogwartu – magicznej szkoły czarodziejów. Od tego momentu zaczyna się prawdziwa przygoda! Poznajemy scenerię rodem z baśni, z towarzyszącymi jej istotami magicznymi. Wspólnie z główną postacią oraz jego najwierniejszymi przyjaciółmi przeżywamy coraz to ciekawsze przygody. Niestety, Potter nie należy do uczniów szczególnie przestrzegających szkolny regulamin, dzięki czemu staje się bohaterem wielu ciekawych perypetii.

Każda z części kończy się spotkaniem Harrego Pottera z bezwzględnym Voldemortem. Ostatnia z nich wszystkich to finalna rozgrywka, między dorosłym już chłopcem i jego wrogiem.

 

Zmierzch

Zmierzchu poznajemy dwa odrębne, wzajemnie się przenikające światy wampirów i wilkołaków. Społeczności, które gdyby mogły trzymałyby się od siebie jak najdalej. Za sprawą jednej, trochę niezdarnej licealistki Isabelli Swan sprawy się nieco komplikują i przybierają niespodziewany obrót.

Isabella to dziewczyna, którą poznajemy gdy przeprowadza się do swojego ojca, gdzie poznaje przystojnego i trochę mrocznego Edwarda Cullena. Bohaterka zakochuje się w nim. W jej życiu jest ciągle też obecny przyjaciel z dzieciństwa Jacob. W miarę rozwoju akcji dowiadujemy się, że każdy z nich reprezentuje inną społeczność, natomiast Bella zostaje rozdarta między dwoma światami. Właściwie to trzema, bo jeszcze tym swoim, niemagicznym.

Każdy z kolejnych tomów pokazuje nam jak zmieniała się zależność głównej bohaterki od poszczególnych społeczności. Dowiadujemy się też, że w przypadku zagrożenia życia Isabelli, wrogie sobie postacie gotowe są zjednoczyć siły i ramię w ramię stanąć do walki.

Szeptem

Szeptem to cykl dotyczący walki Upadłych z Nieśmiertelnymi, w środku której znalazła się nastoletnia Nora. A wszystko to za sprawą zabójczo przystojnego Patcha, który jak się okazuje jest jej Aniołem Stróżem. Ciekawa seria, gdzie główni bohaterowie poza walką między światami, toczą też boje o siebie i swoje uczucia. Gdy wydaje się, że już nic nie jest w stanie stanąć na przeszkodzie ich miłości, sytuacja gwałtownie się zmienia i na jaw wychodzą rzeczy, które niszczą ich wzajemne zaufanie.

Fantastyczna miłość

Każdy z przedstawionych w wyżej wymienionych książkach światów to kreacja autora. W każdym znajdują się postaci fantastyczne, które podobnie jak my, zwykli śmiertelnicy żyją i czują. Podobnie jak my, zakochują się i dążą do spełnienia w tej miłości. Warto zauważyć, że Harry Potter to seria najmniej skupiona na tym wątku, z uwagi na to że skierowana jest do najmłodszych odbiorców. Pierwsze lata Harrego to okres edukacji, podczas której bohater poznaje nowe otoczenie i zaznajamia się z kolegami. Dopiero później, już jako młodzieniec, Potter interesuje się płcią przeciwną i w książce pojawiają się pewne fragmenty dotyczące miłości, nie jest to jednak wątek, który jakoś szczególnie zajmowałby autorkę serii.

Inaczej sytuacja przedstawia się w Zmierzchu i Szeptem, gdzie bardzo szybko poznajemy postaci, które później stają się parą, by w kolejnych częściach przeżywać wzloty i upadki swojego związku. Wyraźnie widać, że jest to wątek spajający poszczególne części jako całość. Począwszy od pierwszego tomu czytamy o dwójce przeznaczonych sobie osób, których dalsze losy niezmiernie nas interesują.

Geneza fantastycznych postaci

Postacie tworzone przez autorów nie są tak do końca oderwane od rzeczywistości. Niejednokrotnie mieliśmy z nimi do czynienia w literaturze z wcześniejszego okresu. To postacie, o których mówi się w ludowych przekazach. Stąd też i zainteresowanie tym tematem jest tak ogromne. Wiara w istoty magiczne funkcjonowała od dawien dawna, choć dziś jest ona raczej traktowana z przymrużeniem oka. W obecnym społeczeństwie, wyjątkowo twardo stąpającym po ziemi, my czytelnicy bardzo chętnie sięgamy po pozycje, które oderwą nas trochę od bieżących problemów. Czytając takie historie niejednokrotnie wyobrażamy sobie, co by było gdyby ten świat magiczny rzeczywiście istniał.

Poprzedni Hajmdal Bunt - Czy to już koniec?
Następny Sport nie istnieje - recenzja