Dzieci Sendlerowej – Tilar J. Mazzeo


Książka o wojnie

Anioł z warszawskiego getta, czyli Irena Sendlerowa to postać, której historia ukazuje istotę człowieczeństwa w przerażającym okresie II wojny światowej. Jej heroizm budzi podziw nawet po wielu latach od tamtych dramatycznych wydarzeń. Niezwykle skromna młoda kobieta udowodniła, że życie ludzkie jest najważniejsze i należy zrobić wszystko, aby je ocalić. Jest to szczególnie istotne, gdy chodzi o niewinne dzieci, skazane na śmierć tylko ze względu na swoje żydowskie pochodzenie.

Działalność Ireny Sendlerowej w trakcie wojny, mimo szokujących inicjatyw, jakie podejmowała wraz z innymi działaczami, dopiero w XXI wieku zaczęła być znana szerszej grupie osób. A jest to historia nieprawdopodobna i chwytająca za serce. Warto ją poznać, na przykład dzięki książce „Dzieci Sendlerowej”, w której bohaterstwo przedstawiono w czysto ludzkim wydaniu. Trzydziestokilkuletnia Irena nie była idealna, ale umiała zachować człowieczeństwo i moralność w najtrudniejszych warunkach. Autorka przybliża nam jej dzieciństwo, rodzinę, małżeństwo i miłość do Adama Celnikiera, ale przede wszystkim skupia się na jej aktywności w ruchu oporu.

Powieść Tilar Mazzeo to nie tylko biografia Ireny Sendlerowej, ale także wspaniale przedstawiony mechanizm funkcjonowania całej organizacji pomocy Żydom. To dzięki zaangażowaniu wielu osób, codziennie narażających swoje życie, udało się uratować setki ludzkich istnień.  Autorka dużą uwagę poświęca właśnie im, wzorując się na swojej głównej bohaterce, która zawsze powtarzała, że ocalenie 2500 żydowskich dzieci w czasie wojny to nie tylko jej zasługa. I tak w książce przewijają się historie Janusza Korczaka, Marka Edelmana czy Jana Karskiego, ale też te mniej znane, jak Ali Gołąb-Grynbergowej, Jadwigi Deneko czy Jagi Piotrowskiej. Choć różniły ich poglądy, wiara i przekonania to jednak wszystkich łączyło poczucie moralnego obowiązku i niezwykła odwaga. A sposoby wywożenia dzieci z warszawskiego getta były tak karkołomne, że nawet teraz mrożą krew w żyłach. Śpiące niemowlęta przewożono w trumnach, skrzynkach czy pod ubraniami, a kilkulatków wyprowadzano potajemnie kanałami i tajnymi przejściami. Każde takie przedsięwzięcie wymagało dokładnego zaplanowania, ale i tak było to ogromne ryzyko. Jedno nieodpowiednie słowo czy gest mogły skazać na śmierć nie tylko dzieci, ale i działaczy ruchu oporu i ich rodziny. Mimo to wielu Żydów wiedziało, że jest to jedyna szansa na ratunek dla ich potomstwa.

Udana akcja wyprowadzenia dziecka z getta to był dopiero początek walki o jego życie. Ukrywano je u przyjaciół, w klasztorach i sierocińcach, zmieniano dokumenty, nazwiska i często wygląd, aby nie było żadnych wątpliwości, że są to Polacy. Jednak Irena Sendlerowa miała nadzieję, że po wojnie te dzieci wrócą do swoich rodzin. Skrupulatnie zapisywała ich dane, ale mając świadomość, jak niebezpieczne są to informacje zakopała je w butelce pod jabłonią, aby można było je odzyskać po wojnie lub w przypadku jej śmierci. Nie zdawała sobie wtedy sprawy, jak niewiele z tych maluchów zobaczy jeszcze kiedyś swoich bliskich.

Tilar Mazzeo autentycznie przedstawiła dramatyzm i okrucieństwo drugiej wojny światowej, nastroje społeczne i ludzkie rozterki. Skrupulatnie zebrała informacje o wydarzeniach rozgrywających się w okupowanej Polsce, co potwierdza obfita bibliografia i liczne przypisy. Wszystko to wpływa na merytoryczność tej pozycji i choć nie jest to lektura łatwa, to wiarygodnie przybliża nam historię naszego kraju i jego prawdziwych bohaterów. To zwykli mieszkańcy Warszawy, pracownicy społeczni i działacze państwa podziemnego w obliczu traumatycznych okoliczności potrafili pomóc niewinnym i bezbronnym istotom, często narażając życie swoje i swoich najbliższych. Dlatego „Dzieci Sendlerowej” to powieść zdecydowanie warta polecenia, a losy anioła z warszawskiego getta powinien poznać każdy.

Autorka recenzji: Alicja Nowak

„Dzieci Sendlerowej” i inne książki o wojnie znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

Poprzedni Życie na naszej planecie - David Attenborough
Następny Landon & Shay t. 2 - Brittainy C. Cherry