„Dziewczyna z Paryża” Jordyn Taylor


książki obyczajowe

„Dziewczyna z Paryża” to emocjonująca powieść dla młodzieży z wątkiem II wojny światowej, która może spodobać się także starszym czytelnikom. Podróż szesnastoletniej Alice do Paryża i próba odkrycia przeszłości swojej rodziny pochłania od pierwszych stron i nie pozwala oderwać się przed poznaniem tej zapomnianej historii.

Beztroską młodość Adalyn i jej siostry przerywa wojna, diametralnie zmieniając ich rzeczywistość. Nic już nie jest takie samo i mimo zamożnego pochodzenia, one również odczuwają skutki niemieckiej okupacji. Młode pokolenie Francuzów nie może patrzeć na to spokojnie i w tajną działalność ruchu oporu angażują się już nie tylko mężczyźni. Każda z sióstr na swój sposób chce pokazać swój sprzeciw wobec oprawcy, jednak działalność Adalyn staje się coraz bardziej niebezpieczna. Chcąc chronić swoją rodzinę nie zdradza im żadnych szczegółów, co mocno wpływa na ich relacje.

Czy to dlatego Chloe nikomu później nie wspomniała, że ma siostrę? Nigdy nie opowiadała o swoim życiu sprzed wyjazdu do Ameryki i czasach wojny w Europie. Dopiero jej śmierć i niespodziewany spadek ujawniły fragment jej przeszłości najbliższym. W testamencie przekazała mieszkanie w Paryżu swojej wnuczce – Alice. Czy młodej dziewczynie uda się odkryć sekrety rodziny? A może ta historia jest zbyt przerażająca, aby ją ujawnić?

Otrzymany spadek wymusza na Alice i jej rodzicach podróż do Paryża, ale to co zastają na miejscu jest zaskakujące. Mieszkanie okazuje się prawdziwą „kapsułą czasu” – pozostało nietknięte przez ponad siedemdziesiąt lat! Nadal ma się wrażenie, że domownicy zaraz wrócą… Jaki los ich spotkał? Jaka tajemnica pozostała ukryta pod sporą warstwą kurzu? Odpowiedzią na te pytania może być odnaleziony dziennik Adalyn, który pisała podczas wojny. Wśród wielu przedmiotów, Alice znajduje również wiele rodzinnych zdjęć, w tym jedno, mrożące krew w żyłach: fotografia Adalyn na kolacji wśród nazistów… Czy to ten mroczny sekret ukrywała przed wszystkimi babcia Alice?

Akcja powieści toczy się dwutorowo, z łatwością przeplatając wydarzenia z przeszłości ze współczesnością, co dodaje tajemniczości i wzbudza zainteresowanie czytelnika. Odkrywanie historii swojej rodziny, pozwala Alice zrozumieć problemy, jakie dręczą jej najbliższych obecnie. Na przestrzeni książki widzimy, jak młoda Amerykanka staje się dojrzała i odpowiedzialna. I to nie tylko zasługa pierwszej miłości i przystojnego Francuza, który pokazuje jej zupełnie inne spojrzenie na świat…

Jednak z każdą kolejną stroną coraz bardziej chcemy się dowiedzieć, co przydarzyło się Adalyn. Nie da się bowiem ukryć, że to historia z czasów wojny jest tutaj wiodąca, choć nie tylko dla niej warto przeczytać tę książkę. Autentycznie ukazana codzienność Paryżan w czasie niemieckiej okupacji, działania konspiracyjne i nastroje społeczne, skłaniają do refleksji i zadumy. Jak my zachowalibyśmy się w obliczu wojny czy głodu? Troska o bezpieczeństwo najbliższych, ich zdrowie i życie, potrafi skłonić człowieka do niewyobrażalnych rzeczy. Dlatego nie sposób obiektywnie oceniać innych, nie znając ich przeszłości i prawdziwych okoliczności podejmowanych decyzji.

Jordyn Taylor z dużym wyczuciem przedstawiła realia II wojny światowej, ale także relacji międzyludzkich i depresji, która współcześnie dotyka tak wiele osób. „Dziewczyna z Paryża” to powieść przemyślana i dopracowana pod względem fabuły, tła historycznego i kreacji postaci, a wielowątkowość tej pozycji jest jej niewątpliwym atutem. Dzięki tak licznym zaletom jest zdecydowanie warta polecenia i może trafić do szerokiego grona odbiorców.

Książkę „Dziewczyna z Paryża” oraz inne książki obyczajowe znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl

Autorka recenzji: Alicja Nowak

Poprzedni „Mord” Max Czornyj
Następny "Pakt" Sharon Bolton