Inteligentny Inwestor XXI wieku


Inteligentny Inwestor XXI wieku

W jaki sposób poznać wszystkie tajniki inwestowania? Jak zacząć swoją przygodę (a może karierę?) na rynku inwestycyjnym? Jak odróżnić mity od faktów i zdobyć elementarną wiedzę na temat banków i walut? Na te i inne pytania z pewnością odpowie człowiek, którego określić można inteligentnym inwestorem XXI wieku.

Kim jest “Inteligentny inwestor XXI wieku”?

To człowiek współczesny, chcący nieustająco poszerzać i pogłębiać swoją wiedzę na temat ekonomii i rynków inwestycyjnych. Poznaje wszystkie mechanizmy działania rynku i między innymi na ich podstawie podejmuje najważniejsze decyzje. Poszukując takiej wiedzy, warto zwrócić się do pewnych, profesjonalnych źródeł.

Autorem cyklu książek “Inteligentny inwestor XXI wieku” jest Trader 21 – założyciel portalu Independent Trader.

Jego niezależny portal finansowy już dwukrotnie zdobył tytuł najlepszego polskiego bloga roku w dziedzinie finansów. Trader 21 dzieli się z czytelnikami przede wszystkim wiedzą praktyczną i, jak sam podkreśla, nigdy nie określa się mianem prymusa. Zdobywaną przez lata wiedzę przekazuje zrozumiałym, współczesnym językiem i nie zasłania się encyklopedycznymi wynurzeniami.

Dla tych, którym nie odpowiada praca na etacie

Trader 21 szybko przekonał się, że nie został stworzony do ośmiogodzinnej pracy na etacie. Na rynku jest bardzo wielu młodych ludzi, którzy tak jak on myślą o tym, żeby stać się swoim własnym szefem. Niewielu jednak wie, od czego zacząć, a przy tym boi się, jak i na czym skończy.

Dzięki założeniu własnej działalności autor cyklu nabył niezbędnego na rynku doświadczenia i obycia, poznał nowe kraje, poszerzył wiedzę i horyzonty. Jednym zdaniem, rozpoczął rozbudowywanie kapitału swojej wiedzy, który – jak to się dzieje w przypadku przemyślanych inwestycji – procentuje do dziś. Rok 2008 okazał się dla Tradera czasem przełomowym. To wtedy zainteresował się na poważnie rynkami finansowymi.

Autorski blog, który był początkowo prowadzony głównie dla uporządkowania własnej wiedzy i nabytych informacji, odwiedza dziś dziesiątki tysięcy czytelników. Strona stanowi wartościową lekturę zarówno dla początkujących inwestorów, jak i profesjonalistów. Ci pierwsi mogą na blogu znaleźć najważniejsze informacje, prawdziwą esencję wiedzy na temat inwestowania. Słownik pojęć, poradnik na temat miejsc zakupu złota i srebra, informacje na temat polecanych przez prowadzącego lektur dotyczących inwestycji, wykaz brokerów i kantorów online, przejrzysty poradnik na temat optymalizacji podatkowej. Prawdziwy “must have” każdego raczkującego na rynku inwestora, marzącego o pomnażaniu swojego kapitału, a także dla osób ogólnie zainteresowanych ekonomią i planujących założenie własnej firmy.

Ludzie zajmujący się inwestowaniem profesjonalnie, czy też czysto hobbystycznie mają stały dostęp do najświeższych danych dotyczących kursu walutowego i artykułów publicystycznych poruszających gorące, ważne dla rynku i gospodarki tematy. Informacje na temat kupna nieruchomości i odpowiedź na odwieczne pytanie – czy to prawda, że nieruchomości nigdy nie tanieją? Blog Tradera 21 to niekończąca się studnia informacji, która na pewno zaspokoi pragnienie inteligentnego inwestora XXI wieku.

Praktyka czyni mistrza (a także lektura)

Zgromadzenie całej, zdobywanej przez długie lata wiedzy tylko w jednej książce okazało się zwyczajnie niemożliwe. “Inteligentny inwestor XXI wieku” to cztery tomy usystematyzowanych informacji, faktów, porad i wniosków. Każda część odpowiada na inne, nurtujące pytania. Pierwszy tom omawia zagadnienia związane z akcjami, obligacjami oraz systemem monetarnym walut. Drugi opowiada o surowcach, metalach szlachetnych, nieruchomościach i REIT-ach. Trzeci odnosi się do zagadnień dywersyfikacji geograficznej, zgłębia tajniki psychologii inwestowania oraz omawia budowę tak zwanego portfela inwestycyjnego. Ostatnia książka to zbiór wiedzy praktycznej, informacje o codziennych aspektach inwestowania i pomyłkach, które często popełniają inwestorzy.

Cały seria lektur, wraz z nieustająco rozwijającym się blogiem, to kompendium szerokiej wiedzy o inwestycjach. Oprócz własnych dzieł autor strony internetowej poleca również inne tytuły. Jest to między innymi:

Murray N. Rothbard – „Ekonomia wolnego rynku”

Uznawana za najważniejsze dzieło w zbiorze publikacji powyższego autora. Przedstawia ogólną, niezbędną wiedzę ekonomiczną.

Gene Callahan – „Ekonomia dla normalnych ludzi”

Będąca wprowadzeniem do tak zwanej szkoły austriackiej. Doskonała baza nauk społecznych, psychologicznych i socjologicznych.

Mark Skousen  – „Walc wiedeński na Wall Street”

Mająca niewiele wspólnego z tradycyjnym walcem lektura z rozpoznawanym wszędzie niedźwiedziem i bykiem na okładce. Autor wyjaśnia, dlaczego postrzega giełdę jako (często brutalny) taniec kupców i sprzedających.

Niekończąca się opowieść

Źródeł wiedzy dla osób interesujących się ekonomią i inwestowaniem jest niemal nieskończenie wiele. Żeby nie pogubić się w nawałnicy opinii, poglądów i sprzecznych faktów, warto wybierać lektury sprawdzone, polecane i rzetelne. Nieoceniona zaleta książek pisanych przez osoby aktywne na rynku to fakt, że takie tytuły nie zawierają suchych definicji i faktów, ale żywą wiedzę wynikającą z rzeczy najistotniejszej, czyli doświadczenia.

 

Poprzedni Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku - recenzja książki Mikołaja Marceli
Następny Echo z otchłani - Remigiusz Mróz