Jedyny i powtarzalny Bob – Katherine Applegate


Często słyszę, że książki dla dzieci nie wnoszą nic do życia. Że są nudne, banalne, prostolinijne… niewarte uwagi. Ale czy na pewno? Po pierwsze, dziecko zupełnie inaczej patrzy na świat. Nie potrzebuje rozbudowanego świata, wyszukanych przesłań czy szalonych zwrotów akcji. A po drugie, kto powiedział, że każda jedna musi być pozbawiona czegoś więcej? Zaraz udowodnię, że istnieje tytuł, który przykuje uwagę dziecka, a nawet dorosłego!

„Jedyny i niepowtarzalny Bob” Katherine Applegate to drugi tom cyklu, opowiadający – tym razem – o losach Boba; psa, którego Czytelnik poznaje w tomie pierwszym. Kim jest? Może oddam mu głos, bo opisał siebie w punkt:

„Nazywam się Bob. Jestem kundlem o nieznanym rodowodzie. Mam w sobie coś z chihuahua i domieszkę papillona ze strony ojca. Pewnie myślisz, że jestem jakimś francuskim pieskiem kanapowym. Takim, jakie starsze panie noszą w torebkach, jak kudłaty breloczek. Ale wierz mi, rozmiar to nie wszystko”.

Milusi, prawda? Jednak Bob to dość wyrazista postać, dlatego bardzo się cieszę, że w tej części to właśnie on wyszedł przed szereg. Mimo dość młodego wieku jest doświadczony przez życie sarkastyczny, spostrzegawczy, szczery, dający się lubić oraz sprytny. Czytelnik poznaje jego radości i smutki – codzienność.

Ten tom różni się od pierwszego przede wszystkim rodzajem emocji, jakie wywołuje. Gdy towarzyszyłam Ivanowi – bohaterowi pierwszego tomu – dominował smutek, żal i nostalgia. Gdy towarzyszyłam Bobowi, byłam przejęta. Ale jest coś jeszcze, kolejna różnica. Otóż rozważania i stwierdzenia Ivana dawały znacznie więcej do myślenia. Były okrutnie proste, a jednocześnie niesamowicie trafne. To tak, jakby dziecko, które jeszcze niewiele wie o świecie, dzieliło się jakąś trafną uwagą, której byśmy się nie spodziewali od niego usłyszeć.

„Ludzie za dużo mówią. Trajkotają jak szympansy i wypełniają świat hałasem, nawet gdy nie mają nic do powiedzenia”

„Jedyny i niepowtarzalny Ivan” Katherine Applegate

Przebywanie w głowie Ivana było czymś niesamowitym. Trafność jego porównań, przemyśleń i spostrzeżeń była niekiedy paraliżująca! Był zagubiony, ale widział więcej, będąc w zamknięciu, niż ludzie, którzy przychodzili go oglądać. Na szczęście znalazł przyjaciela, Boba. Tworzyli zgrany duet, choć mieli świadomość, że jest on dość osobliwy. Ale nie byli głupi. Dobrze wiedzieli, że liczy się to, czego nie widać.

„Jest taki stare powiedzonko o nas, psach: To nie przypadek, że najlepszy przyjaciel człowieka nie mówi”.

Oba tomy łączą krótkie epizody. Scenki, które równie szybko zaczynają się, jak i kończą. Dotyczą one przemyśleń i sytuacji. Są niczym przebłyski wspomnień. Jedne nawiązują do przeszłości, drugie opisują wydarzenia bieżące, czyli coś, co niepokoi całe otoczenie Boba. A jeśli o niego chodzi… podobała mi się jego przebojowość i upór – w kółko negował coś, co bardzo lubił. Być może był to czysty mechanizm obronny. Ale jego wątek i wizja autorki, nie porwały tak, jakbym sobie tego życzyła. Owszem, dostrzegłam przesłanie, ale nie do końca przemówił do mnie sposób, w jaki zostało ono podane.

Ponadto zabrakło mi większej ilości wątków, które zapadłyby w mej pamięci. A jeśli były, nie były one aż tak wyraziste. Ten tom był pod tym względem uboższy. Ale wynika to też w dużej mierze z charakteru Boba, który nie był typem filozofa. Miał inne doświadczenia i priorytety. A gdyby istniał naprawdę, z pewnością byłby dobrym kompanem.

Ta recenzja jest o Bobie, ale nie potrafiłam i nie potrafię nie myśleć/wspomnieć również o Ivanie, ponieważ dla mnie obie historie tworzą całość. Ivan brutalnie obnaża ludzkość, natomiast Bob postrzega ją już nieco inaczej. I to jest w tym wszystkim najlepsze. Dlatego zachęcam do podarowania obydwu książek, z naciskiem na opowieść Ivana. Według mnie jest wartościowsza, nawet dla kogoś, kto może już wybierać najważniejsze osoby w państwie, czyli dorosłego. Wystarczy usiąść i wchłonąć przesłanie, które z niej płynie. Bo jest naprawdę cenne.

Autorka recenzji: Daria Łapa

Tę i inne książki dla dzieci i młodzieży znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

 

Poprzedni Gdybym cię nie spotkała - Agata Przybyłek
Następny Pójdę za tobą wszędzie - Agata Przybyłek