Jeść czy nie jeść. Rozmowy z ekspertami o zdrowym odżywianiu – Krystyna Naszkowska


Jeść czy nie jeść? – to pytanie na miarę XXI wieku, gdy z każdej strony jesteśmy atakowani nowymi wiadomościami o tym, co jest zdrowe i właściwe w żywieniu, a co nie. W natłoku wzajemnie wykluczających się informacji możemy się zgubić, a wybór odpowiedniego posiłku staje się nie lada wyzwaniem. Książka Krystyny Naszkowskiej stara się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania współczesnych konsumentów.

„Jeść czy nie jeść. Rozmowy z ekspertami o zdrowym odżywianiu” to zbiór wywiadów przeprowadzonych ze specjalistami w dziedzinie żywienia. Autorka próbuje obalić popularne mity, podczas rozmów z dietetykami, naukowcami i lekarzami. Podważa zasadność stosowania modnych ostatnio diet bezglutenowych, bez laktozy czy wegetarianizmu. Pochyla się nad konkretnymi produktami, jak mleko, mięso czy jajka i stara się znaleźć odpowiedź, co jest lepsze i zdrowsze: kawa czy herbata, piwo czy wino, masło czy margaryna. W książce znajdziemy także rozdziały poświęcone ekożywności oraz GMO. Krystyna Naszkowska próbuje rozprawić się z nieprawdziwymi teoriami, jakie zapisały się w świadomości wielu osób. Czy to się udało?

Książka niezaprzeczalnie ma potencjał. Idzie pod prąd i wbrew obiegowej opinii i modzie stara się przekazać wiarygodną wiedzę. Taką, która może nie spodobać się producentom żywności czy koncernom farmaceutycznym. Napisana prostym językiem, zawiera sporo porównań, aby w łatwy sposób trafić do zwykłych ludzi. W końcu temat zdrowego odżywiania dotyczy nas wszystkich. Możliwe, że wielu czytelników spojrzy z dystansem na kolejne rewelacje czy reklamy w mediach i bardziej na chłodno poszuka rzetelnych informacji. A to zdecydowanie duży plus.

Niestety nie mogę oprzeć się wrażeniu, że potencjał książki został zmarnowany. Poruszone tematy są na pewno interesujące, ale zabrakło mi w niej konkretów. Nie znajdziemy tu wyników najnowszych badań, a brak bibliografii i przypisów sprawia, że książka staje się tylko zbiorem różnych opinii ekspertów. Oczywiście są to osoby związane z żywieniem i mają kierunkowe wykształcenie, jednak w trudnych kwestiach często naukowcy spierają się między sobą i mają inny punkt widzenia. Dlatego brakuje mi tutaj stanowisk kilku specjalistów na jeden temat, ponieważ wydaje mi się, że autorka dobrała swoich rozmówców do z góry ustalonej tezy. Nie stara się dogłębnie poznać i rozważyć odmiennych poglądów, ale skupia się tylko na jednym podejściu, które jej odpowiada.

Nie mogę nie wspomnieć o innych minusach tej pozycji, dlatego że utrudniają czytanie i wręcz ujmują jej autentyczności. Przede wszystkim męcząca ilość powtórzeń. Każdy rozdział rozpoczyna jego streszczenie, które zawiera identyczne sformułowania, jakie znajdziemy w jego dalszej części. Kilkukrotne przepisywanie tego samego jest niezrozumiałe i mam wrażenie, jakby autorka nie wierzyła w inteligencję swoich czytelników. W związku z tym zawartość konkretnych informacji w książce jest nieadekwatna do jej objętości. Nasuwa się pytanie, jaki był tego cel. Mocno przeszkadzały mi także rzucające się w oczy błędy gramatyczne i liczne literówki. Całość niestety nie wydaje się być dopracowaną pozycją i  dlatego mam wątpliwości, co do jej rzetelności.

„Jeść czy nie jeść. Rozmowy z ekspertami o zdrowym odżywianiu” to poradnik, który pomaga inaczej spojrzeć na wszechobecne reklamy i trendy. Skłania czytelnika do szukania wiarygodnych źródeł informacji na temat żywienia, a nie ślepego podążania za modą. Jednak to, na ile autorce udało się przekazać sprawdzoną wiedzę, jest kwestią dyskusyjną. Ja czuję niedosyt.

Autorka recenzji: Alicja Nowak

“jeść czy nie jeść” i inne książki o diecie znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

Poprzedni Witamy w Ballyfrann - Deirdre Sullivan
Następny Zwyczajne cuda - Agnieszka Jeż