Karty Dżentelmentów – Niegrzeczna imprezówka Nie dla każdego


Dzisiaj porozmawiamy chwilkę o czymś innym niż książki. Dokładnie to o grze planszowej, a jeszcze dokładniej to o grze karcianej. A jeszcze dokładniej to o karcianej grze imprezowej.

Karty Dżentelmenów to gra imprezowa przeznaczona dla graczy od 18 roku życia i w którą można zagrać od 3 osób. Górnego limitu drużyny nie ma, ale wydaje mi się że już przy 30 osobach komfort zabawy może delikatnie spać. Gra jest obligatoryjnie od 18 roku życia, mimo że dzisiejsza młodzież jest zdecydowanie zaznajomiona ze złożonymi pojęciami, które pojawiają się na kartach.

Zasady gry Karty Dżentelmenów

Karty Dżentelmenów posiadają bardzo proste zasady. O to wśród graczy wytypowany jest sędzia i od jego poczucia humoru lub jego braku zależy kto zostanie następnym sędzią. Gracze posiadają na swojej ręce około 10 kart z różnymi tekstami. Sędzia losuje jedną czarną kartę i czyta zamieszczony na niej tekst. Następnie każdy gracz wybiera jedną kartę ze swojej ręki, która najlepiej opisuje to co przeczytał sędzia. Na koniec sędzia zbiera zakryte karty ze stołu, tasuje je i wybiera najlepszy, w jego subiektywnym mniemaniu, tekst. Osoba do której należała dana odpowiedź zostaje kolejnym sędzią, a kartę z pytaniem zachowuje jako punkt. Gra się toczy do oporu lub końca talii.

Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo, gracz będący sędzią losuje kartę Nie mogę uwierzyć, że też lubicie …….! Zostańmy przyjaciółmi. Gracze teraz wybierają jedną odpowiedź, która w ich mniemaniu najlepiej pasuje do danego kontekstu lub też jest największa szansa że spodoba się graczowi prowadzącemu. Udało się? To teraz sędzia wybiera, w swój absolutnie subiektywny i niesprawiedliwy sposób najlepszą kartę. Z niewiadomych przyczyn wybiera on białą kartę z napisem Wzbogacony Uran. Osoba która rzuciła tą kartę, zostaje kolejnym sędzią. Gra toczy się dalej.

Proste zasady, które tłumaczy się w około 49 sekund to największa zaleta Kart Dżentelmenów. Dodatkowo, na kartach są naprawdę bardzo odważne odzywki i pyskówki, dobrze znane gimnazjalistom w całej Polsce. W talii znajdzie się także parę Jokerów, czyli białych kart z odpowiedziami które mogą pasować absolutnie wszędzie i zawsze będą śmieszyć. Może to być na przykład legendarna Twoja Stara. W sensie karta jest legendarna. I uniwersalna. Wiecie o co chodzi prawda?

Co w pudełku?

W pudełku z grą Karty Dżentelmenów znajdziemy karty i instrukcję. Oryginalnie, prawda? Więcej nic nie jest tutaj potrzebne by czerpać naprawdę dobrą zabawę. Ilość połączeń jest po prostu zatrważająca, a przecież nie wszystko kończy się na pojedynczym egzemplarzu gry karcianej Kart Dżentelmenów. Do tej pory zostało wydanych ponad 5 epizodów tej zacnej gry imprezowej i wcale się nie zdziwię, kiedy powstaną kolejne wersje. Dzięki temu, istnieje możliwość zakupienia konkretnego pakietu kart dżentelmenów, które zapewnią tysiące kombinacji oraz nieograniczone możliwości śmieszkowania oraz robienia głupich, bardzo niepoprawnych politycznie żarcików.

Karty dżentelmenów skubią z godności praktycznie każdą grupę społeczną, zwłaszcza jeżeli ta zaistnieje na memach lub forach internetowych jako obiekt pośmiewiska. Dzięki temu twórcy Kart Dżentelmenów mają praktycznie nieograniczone pole do tworzenia kolejnych śmieszków oraz tekstów na kartach. Do tego kosztuje niewiele i spodoba się nawet osobom które nie bawią się w planszówki i karcianki, np. w księgarni internetowej Selkar.pl można kupić cały pakiet pięciu epizodów kart dżentelmenów w bardzo niskiej cenie.

A jeżeli poszukujecie delikatniejszej wersji, to warto zapoznać się także z grą pod tytułem Karty przeciwko ludzkości, które nie posiadają tak … wyrazistych …. odzywek jak Karty Dżentelmenów.

Poprzedni Nie tylko Pucio, czyli kartonowe książeczki dla dzieci
Następny Recenzja książki "Dziewczynka z zapalniczką" Mariusza Czubaja