Książki Biograficzne – o co chodzi


Pierwszy kontakt z książkami, to zwykle bajki, które czytają nam rodzice, a później szkolne lektury. Te drugie niestety często zniechęcają, dlatego miłość do książek wraca dopiero wtedy, kiedy możemy sami wybrać to co zamierzamy przeczytać. Początkujący czytelnik łapie w pierwszej kolejności zazwyczaj za znaną sagę, wciągający kryminał lub jedną ze znanych miłosnych historii, która właśnie trafia na ekran kin w formie ekranizacji. Książki biograficzne kojarzą nam się niestety z czasami szkoły, datami, historią i bardziej literaturą faktu, niż odprężającą rozrywką. Istotnie, tak może być, to zależy jednak od książki, po którą zdecydujemy się sięgnąć.

Książki biograficzne pisane przez duchy

Każdy z nas ma swoje autorytety, oraz idoli, z których chciałby przejąć jak najwięcej cech. Kiedy więc po szkolnych latach przeprosimy się z literaturą, nachodzi nas ochota również na książki biograficzne – chcemy poznać historię, życie i zwyczaje ludzi, których podziwiamy. Niestety, nie każdy z nich umie pisać i ma talent do opowiadania historii. Jest to mniej lub bardziej znany fakt, ale biografie znanych ludzi są najczęściej pisane przez innych autorów. Takich pisarzy nazywamy “ghost writer”, czyli pisarz-duch. Ich zadaniem jest przelanie, w atrakcyjny sposób, na papier ciekawej historii celebryty, gwiazdora sportu czy bogatego przedsiębiorcy. Pisarz-duch przeprowadza serię wywiadów i rozmów z bohaterem książki, robi nagrania oraz zapiski, a następnie zaczyna pisać. Książki biograficzne powstają najczęściej właśnie w taki sposób. Nie ma w tym nic złego, w końcu nie każdy wielki tego świata, musi posiadać talent pisarski. Wady i zalety takiej pracy można oglądać w fabularnym filmie Romana Polańskiego “Ghost Writer”, w którym Evan McGregor wciela się w rolę pisarza, pomagającego opisać wspomnienia brytyjskiemu premierowi, granego przez Pierce’a Brosnana.

Historie, które motywują

Książki biograficzne to także kopalnia motywacji. Na półkach księgarni możemy znaleźć wspomnienia ludzi, którym udało się odnieść sukces w najróżniejszych kategoriach życia. Od podróży, wspinaczki, walki politycznej, po budowanie aplikacji mobilnych, wielkich firm IT i przedsiębiorstw. Są też tytułu, które opowiadają o ciężkich losach bohaterów, którzy przeżyli wojnę, głód czy ubóstwo, a którym koniec końców udało się wyjść na prosta. Możemy przeczytać na przykład o drodze na szczyt znanego multi miliardera Richarda Bransona, który przed 30-stką postanowił kupić swoją wyspę. Branson opisuje także swoje sposoby na biznes i drogę, dzięki której doszedł na szczyt. W jego biografii można także przeczytać o próbie lotu balonem, która skończyła się katastrofą na wrogim terenie pełnym żołnierzy, czy szalonej ciotce, która twierdziła, że jej owce potrafią śpiewać. Uwaga spoiler – Branson zgodził się nagrać śpiewające zwierzęta, utwór dostał się na czwarte miejsce ogólnokrajowej listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Możemy także sięgnąć po biografię innych znanych przedsiębiorców, takich jak Steve Jobs. Książka o życiu, ale także o powstawaniu jednej z większych ikon branży elektronicznej, jaką jest Apple. Można sięgać także po książki biograficzne, których akcja dzieje się w czasach bardziej dramatycznych. Dobrym przykładem będzie “Tatuażysta z Auschwitz”, biografia opowiadająca losy Lele Sokołowa, który trafił do obozu koncentracyjnego jako 20 latek, a jego zadaniem było tatuowanie numerów na skórze więźniów. Lele nie podejrzewał, że w taki sposób pozna miłość swojego życia. Ciekawe książki biograficzne można wymieniać bez końca. Wiele z nich może być ogromną inspiracją, tak jak te wymienione powyżej, lub choćby historia Michelle Obamy, Amelia Earhart, Marie Curie Skłodowskiej czy naszego polskiego wieszcza – Adama Mickiewicza. Każda z tych książek może być olbrzymim motywatorem i kopalnią pomysłów naszej sfery zainteresowań.

Niektóre książki biograficzne czyta się jak wciągające kryminały

Książki biograficzne nie muszą być nudne. Wiele z powstałych powieści to trzymające w napięciu thrillery, z nagłymi zwrotami akcji i morzem zabawnych sytuacji, z tą jednak różnicą, że wszystko co się w nich wydarzyło, miało miejsce naprawdę. Często też nie spodziewamy się jak dziwne koleje losu doprowadziły naszych idoli do sławy, pieniędzy i wielkich osiągnieć. Książki biograficzne to często doskonała rozrywka, pełna śmiechu i czytelniczej niepewności. Na pewno zależy to od sposobu napisania i talentu pisarskiego autora, jednak każdy z powodzeniem znajdzie tytuł, który trafi w jego zainteresowania. W końcu mówi się, że wszystkie problemy na świecie da się rozwiązać, wszystkimi książkami na świecie. Na szczęście nie mamy wszystkich problemów świata, dlatego wystarczy, że sięgniemy po odpowiednią literaturę. Książki biograficzne mogą być świetną drogą samorozwoju, poszerzania zainteresowań i umacniania świadomości o świecie i historiach ludzi, którzy w nim żyją. Nawet jeśli wpadnie nam w ręce tytuł, który nie do końca będzie trafiał w nasze zainteresowania – czytanie, szczególnie książek biograficznych, na pewno nie będzie stratą czasu.

Poprzedni Jaka książka na dzień mężczyzny? - Poradnik last minute
Następny Najlepsze książki sensacyjne