Książki o finansach – co warto przeczytać


Inteligentny inwestor xxi wieku

Zarządzanie domowym budżetem, inwestowanie w akcje, wspinanie się po szczeblach kariery i rozsądne gospodarowanie swoimi pieniędzmi – każdy o tym marzy, ale mało kto to rozumie. Znajomość ekonomii i zagadnień finansowych przerasta większość osób. By pojąć, jak mądrze zarabiać i inwestować, warto sięgnąć po rzetelne książki o finansach. Przyjrzyjmy się kilku pozycjom i sprawdźmy, które książki naprawdę dobrze jest mieć w swoim domu.

Inteligentny inwestor xxi wieku

„Inteligentny Inwestor XXI wieku”

Na początek prawdziwa perełka, która przeprowadzi nas przez rynek finansowy i wytłumaczy nawet najtrudniejsze zagadnienia z tej dziedziny. Autor „Inteligentnego Inwestora” dzieli się z czytelnikami swoim kilkunastoletnim doświadczeniem i pokazuje, w jaki sposób udało mu się osiągnąć sukces. Wiedza została umieszczona w czterech tomach, z czego każdy z nich dotyka innego zagadnienia związanego z rynkiem finansowym. Poruszane tematy są materiałami opartymi o przeprowadzone przez autora szkolenia.

Prosty i przystępny język

Jeśli marzymy o swobodzie finansowej i mądrym gospodarowaniu budżetem, to powinniśmy kupić „Inteligentnego Inwestora XXI wieku”. Książki składają się z:

  • Tomu 1, w którym skupiamy się na akcjach, obligacjach, walutach i systemie monetarnym. W prosty sposób zostaje wytłumaczone, dlaczego jedne waluty są tańsze, a drugie droższe, czemu obligacje wciąż rosną i jak powstaje system monetarny.
  • Tomu 2, w którym poruszane są takie tematy, jak metale szlachetne, surowce, nieruchomości oraz REIT-y. Dowiadujemy się, czy warto inwestować w nieruchomości, jak powinniśmy przechowywać metale szlachetne, czemu złoto wciąż jest demonizowane oraz od czego uzależnione są ceny ropy.
  • Tomu 3, w którym poznajemy informacje o portfelu inwestycyjnym i psychologii inwestowania oraz dywersyfikacji gospodarczej. Zaczynamy rozumieć, dlaczego nie warto inwestować tylko w akcje, w jaki sposób nasza psychika wpływa na zdolności inwestycyjne oraz w jaki sposób możemy zbudować swój portfel.
  • Tomu 4, który dotyczy praktycznych kwestii związanych z inwestowaniem oraz najczęściej popełnianych w tym zakresie błędów. Jest to książka będąca swego rodzaju podsumowaniem wszystkich poprzednich. Pokazuje konkretne przykłady, w jaki sposób możemy wykorzystać otrzymaną wiedzę oraz jakich pomyłek powinniśmy unikać.

„Jak zarobić duże pieniądze”

Choć zestaw „Inteligentny Inwestor” zapoznaje nas ze współczesnym rynkiem finansowym, to możemy także sięgnąć po różnorodne pozycje, które pokazują drogę do bogactwa z innej strony. Nie tłumaczą one wszystkich mechanizmów związanych z inwestowaniem oraz budowaniem swojego portfela, lecz mogą być zbiorem ciekawostek oraz krótkich lekcji, o których czasem sobie przypomnimy. Książka wydana wiele lat temu przez Felixa Dennisa nadal przykuwa uwagę czytelników. Autor bezpardonowo i bezczelnie udziela swoich porad, krytykuje wcześniejsze przyzwyczajenia finansowe czytelników i obnaża własną ścieżkę kariery. Dennis osiągnął finansowy sukces i samodzielnie wspiął się na szczyt. Możliwe, że jego przemyślenia zainspirują innych do działania.

„Finansowy Ninja”

Warto jeszcze wspomnieć o książce Michała Szafrańskiego, która jest uzupełnieniem podstawowej, szkolnej edukacji. Wprowadza czytelnika w świat finansów, tłumaczy podstawowe mechanizmy rynku, przestrzega przed nieprzemyślanymi inwestycjami i pokazuje, jak mądrze gospodarować własnym budżetem. To kompendium, które może być pierwszym krokiem do bardziej zaawansowanych i rzetelniej opracowanych książek, takich jak „Inteligentny Inwestor”.

Poprzedni Wrzask - Izabela Janiszewska
Następny Widoki - Agnieszka Lis