Książki o kotach – Poradniki dla przyszłych i obecnych kociarzy


Koty to nie są tak proste stworzenia, jak nam się wszystkim wydaje. Wie o tym każdy właściciel tego cudownego zwierzęcia. Okazuje się, że dbanie o kota jest nieraz bardziej skomplikowane od dbania o np. psa.

Mówi się, że koty to samotnicy i że nie przywiązują się do ludzi. Że futrzanej zarazie zależy tylko na zabawie oraz żeby dostać jeść, najlepiej świeżej wątróbki. Okazuje się jednak, że koty pokazują swoją miłość do człowieka w bardzo sugestywny i nie zawsze jasny sposób. Przykładowo, jednym z największych wyznaczników zaufania kota do człowieka, jest fakt że futrzak śpi w tym samym pomieszczeniu co znajdują się ludzie. Nie mówię o tym, że twój kociak wyleguje się w twoim łóżku, chociaż to także świadczy o jego przywiązaniu. Takich niuansów jest cała masa i warto je poznać by z powodzeniem zajmować się ukochaną kulką futerka. Kochający kot będzie za tobą chodzić, dbać o ciebie, czy przyjdzie do ciebie kiedy będziesz smutny / smutna. Dobrzy ludzie dbający o zwierzęta, nie raz mówią, że zadbany kot bardziej dba o swojego człowieka niż pies. Nie wiem czy to prawda, nigdy psa nie miałem, ale nigdy nie wymieniłbym swojego kota na żadnego innego sierściucha 🙂 Poniżej przedstawiamy najciekawsze książki o kotach, które pomogą każdemu fanowi czteronożnych futrzaków.

Kocie Mojo

Absolutny must read dla każdego potencjalnego lub aktywnego kociarza. Książka napisana przez mistrza kociej behawiorystki – Jacksona Galaxy. Jest on gospodarzem telewizyjnego poradnika ogarniania kota pod tytułem „Kot z piekła rodem”, gdzie pomaga ludziom ogarniać futrzane demony. Sam program telewizyjny już bardzo obficie pokazuje, w jaki sposób nie dbać o kota i jakie ludzie popełniają błędy. Koty są bardzo wymagające, jeżeli chodzi o otoczenie i Pan Jackson Galaxy dokładnie pokazuje jakie ludzie popełniają błędy. Kocie Mojo to skonsolidowana wiedza z wielu odcinków serialu, które pomogą nie tylko właścicielom piekielnych kotów, ale także i szczęśliwych i miłych kociaków jeszcze bardziej je uszczęśliwić.

Koty. Ilustrowany Przewodnik

Zacznijmy teraz troszkę inną bajkę. Jeżeli Jackson Galaxy już Was troszkę poduczył o tym jak dbać o koty, to może was zainteresuje, jakie rasy futrzanych kulek krążą po świecie. Koty. Ilustrowany przewodnik to świetny informator o różnych rasach kotów. Oczywiście zawsze lepiej adoptować kota ze schroniska, ale jeżeli ktoś już koniecznie uparł się na kota rasowego, to właśnie ta książka może mu pomóc jeżeli chodzi o wybór rasy. Ale i tak najbardziej kochające są futrzane dachowce które szukają domku 🙂

Co wie twój kot?

Masz już dwie książki za sobą, wydaje się tobie, że jesteś specjalistą i koty znasz lepiej od ludzi? No to teraz trochę odwrócimy świat i spojrzymy na świat głupich człowieków oczami futrzaka. Co wie twój kot, to książka która bardzo stara się zrozumieć co siedzi w głowie domowego kota. Sprawdza czy kot przewiduje trzęsienia ziemi oraz czy zgaduje kiedy umrze człowiek (nie chcę wiedzieć jak to zweryfikowano).  Koty posiadają znacznie bardziej wyczulone zmysły od ludzkich, więc poznanie świata z punktu widzenia kota, może być ciekawym doświadczeniem. Dlatego też, warto sięgnąć po książkę Co wie twój kot.

Miau! Pierwsze kroki twojego kotka

Większość osób adoptując kociaka decyduje się na malutkiego mruczka, który ledwo nauczył się chodzić. Oczywiście branie dorosłych kotów pod swój dach i otaczanie ich miłością także jest popularnym zabiegiem (i bardzo słusznym! dorosłe koty są zdecydowanie bardziej stabilne, mniej humorzaste i nie robią siku do butów, co zdarza się kociakom), to jednak zdecydowana większość początkujących kociarzy przyjmuje malutkie kotki. Niestety jednak, mały kotek wymaga więcej opieki oraz specyficznego zachowania. Małe kotki są bardzo strachliwe i jednocześnie ciekawe świata, potrzebują przy tym częściej niż dorosłe koty towarzystwa i boją się samotności. Takich niuansów jest bardzo wiele i większość z nich poznasz właśnie z książki Miau! Pierwsze kroki twojego kotka.

Jak wytresować kota? Wiedza tajemna

Na koniec trochę czarów oraz magii. Każdy właściciel kota wie, że to raczej koty tresują swoich właścicieli, a nie odwrotnie. Jednak jeżeli należysz do ludzi, którzy uważają że tresura kociaka jest jednak możliwa, to możesz spróbować z pomocą tej książki. Podobno są tam naprawdę przydatne i odpowiednie rady, które pomogą w wytresowani kota. Kot to jednak nie pies i droga może być bardzo wyboista, skończona pogryzieniem i drapaniem. Jeżeli się komuś to jednak udało, to zapraszam do komentowania. Podobno nawet książka podpowiada jak stworzyć kompromisy między człowiekiem, a kotkiem. Jakoś tego nie widzę 🙂

Poprzedni Książki kobiece na wiosnę
Następny Recenzja książki "Vox" Christiny Dalcher