Książki zmieniające życie


Czym jest rozwój osobisty?

Rozwój osobisty są to wszystkie działania, które pomagają nam zdobywać nowe doświadczenia, odnajdywać lepszą wersję siebie i eliminować lęki i złe nawyki. Nie chodzi tylko o pięcie się po drabinie kariery, ale również o lepsze rozumienie siebie i swoich potrzeb. Odpowiedni stosunek do rozwoju sprawi, że pogłębimy naszą samoświadomość i poprawimy perspektywy. Dzisiaj rozwój osobisty kojarzy się raczej z kosztownymi sesjami w gabinetach trenerów personalnych, nie każdy jednak jest przekonany do tej metody i potrzebuje jedynie dobrej wskazówki. Czasami też uważamy, że możemy sami wpłynąć na pogłębienie naszej wiedzy i zyskać nową wizję na przyszłość. Dla takich osób z pomocą przychodzą genialne książki o rozwoju osobistym, które mogą naprowadzić nas na właściwe tory zmian oraz pomogą zrozumieć pragnienia. Poniżej przedstawiona zostanie recenzja dwóch książek, które sprawią, że spojrzymy na życie z boku, nabierzemy dystansu do naszych słabości i błędnych przekonań.

Książki, które mogą zmienić życie

Niejednokrotnie, gdy ktoś mówi, że zmienił swoje życie wyobrażamy sobie, że zaczął się zdrowo odżywiać, uprawiać sport lub porzucił niszczący go nawyk. Wszystkie zmiany w naszym życiu są przeważnie wypadkową wielu zjawisk, które na nas wpłynęły. Jednak niektórzy ludzie zmieniają swoje życie po głębszej refleksji nad sobą. W tym przypadku zapalnikiem może być lektura wartościowej książki.

Potęga teraźniejszości Eckharta Tolle jest poniekąd biografią autora. Tolle przez wiele lat pogrążony był w wielkiej depresji, pewien poranek jednak zmienił całe jego życie. Tego właśnie dnia zreflektował się nad tym, co tak naprawdę jest źródłem jego cierpienia. Odpowiedź na to pytanie zmieniła nie tylko jego los, ale również wpłynęła na wielu czytelników. Eckhart Tolle staje się mentorem i nauczycielem duchownym dla ludzi z całego świata. Książka uczy, jak pożegnać się z negatywnym myśleniem, wyzwolić się z lęku oraz z depresji. Wszystko czego potrzebujemy znajdziemy właśnie w chwili obecnej, w każdym wdechu oraz wydechu. Nie ma sensu planować swojej przyszłości, ani wracać myślami do przeszłości, ponieważ one nie istnieją i są nierealne. Kiedy porzucimy tę iluzję i odejdziemy od utartych schematów myślenia możemy uzdrowić swoje życie. Stanie się ono łatwiejsze, jeśli wprowadzimy tę filozofię do naszej codzienności. Podręcznik polecany jest przez psychologów, ale wolny jest od typowych psychologicznych pojęć. Przedstawia raczej wizję życia, jako prostego bytu, który musimy doświadczać całym sobą w każdej obecnej sekundzie. Filozofia życia teraźniejszością jest bardzo zbliżona do popularnego nurtu Mindfullness. Dla niektórych osób może być to zbyt filozoficzny podręcznik, przez który trudno przebrnąć.

Nieco inaczej problem traktuje Wielki Ogarniacz Życia czyli jak być szczęśliwym nie robiąc niczego, autorką pozycji jest blogerka – Pani Bukowa. Książka napisana jest w formie pamiętnika językiem żartobliwym i lekkim. Czytając ją nie odnosimy wrażenia, że mamy do czynienia z kolejną blogerką, która zyskała sławę w Internecie i chce wedrzeć się też na sklepowe półki. Całą filozofię Pani Bukowej można bardzo łatwo streścić – nie musimy nic specjalnego robić w życiu, aby być z siebie zadowolonym. Na te słowa wielu ludzi odczuwa ogromną ulgę, stąd może tak wielka popularność pozycji. Blogerka podkreśla, że każdy człowiek powinien znaleźć swoje miejsce na ziemi, robić rzeczy, które sprawiają mu przyjemność. Jeśli chcemy zaznać spokoju powinniśmy zacząć traktować się mniej poważnie, nie starać się też na siłę dopasować do innych ludzi. Autorka namawia do „wrzucenia na luz”, wyzbycia się niszczącego perfekcjonizmu i dania sobie pozwolenia na słabości, błędy oraz chwile lenistwa. Podkreśla jednak, że rozwój osobisty jest bardzo istotny dla każdego człowieka, nie należy tylko wywierać na sobie presji, która jest wrogiem pogłębiania samoświadomości. Książka została bardzo ciepło przyjęta przez czytelniczki, doczekała się nawet kolejnych części, które również mogą wpłynąć pozytywnie na nasze postrzeganie świata.

Poprzedni Metro Dmitry Glukhovsky - Jaka kolejność czytania?
Następny Recenzja książki "Stulecie Winnych" Ałbeny Grabowskiej