Metro Dmitry Glukhovsky – Jaka kolejność czytania?


Powolnym krokami zbliża się premiera bardzo dużej gry komputerowej z uniwersum Metro wykreowanego przez Dmitry Glukhovsky. To jest idealny moment by zapoznać się z twórczością tego autora.

Powiem otwarcie, że wcześniej od serii Metro odbijałem się jak Nosalisk od barykad ocalonych. Trochę ostatnio się zmieniło, gdyż pozwoliłem sobie zagrać w grę komputerową Metro 2033 i zrozumiałem że jest to postapo inne niż wszystkie. W dotychczasowych seriach, czy to Fallout czy też Mad Max, ludzie jakoś sobie radzą i egzystują, a nawet się rozwijają. Książki postapokaliptyczne lubią sprowadzać zagładę na ludzkość w bardzo różny sposób. W Metro natomiast od początku ludzie są postawieni na ścieżce prosto do wymarcia, na co nakłada się kilka czynników. Dlatego też postanowiłem, że zapoznam się z serią książkową. Ale właśnie, jaka jest kolejność czytania?

Metro przez ostatnie lata, mówiąc brzydko, narosło do sporych rozmiarów i nie jest to już zwykła seria lub saga, ale całe uniwersum pełne spin-offów oraz różnych wątków tworzących istotne osie fabularne. Fabułę książkowego uniwersum Metro można podzielić na poszczególne linie których one dotyczą. Co ciekawe, uniwersum zaczęło żyć swoim życiem, jak to było w przypadku np. uniwersum Lovecraft’a oraz okropieństw które wykreował w swoich klimatycznych powieściach. Dlatego też wielu autorów z błogosławieństwem twórcy Metro tworzy własne opowiadania, książki, a nawet całe serie. Jaki jest podział tego wszystkiego?

Oryginalna trylogia Metro 2033

Oryginalna trylogia składa się z trzech książek autorstwa Dmitry Glukhovsky: Metro 2033, Metro 2034 oraz Metro 2035. Między nimi znajdują się także gry na komputery oraz konsole nowej generacji. Są one obrazem wzorowanym w luźnym stopniu na książkach, gdyż bardziej skupiają się na akcji, jednak niekoniecznie jednocześnie umniejszają fabułę. Prawda jest taka, że nie musisz grać w gry i jednocześnie czytać książek żeby czerpać przyjemność. Musisz się nastawić jednak, że jedno może przedstawiać spoilery z drugiego. Nie chcę tutaj mówić “najpierw przeczytaj książkę, bo jest bardziej nastawiona na lore”, ale osobiście wolałbym przeczytać chyba najpierw książki (chociaż zacząłem od gier z powodu Metro Exodus).

Cienie Post-Petersburga

Kolejnym etapem za który można się zabrać, jest trylogia opisująca metro w Petersburgu. Zmienia się tutaj środek ciężkości serii z klaustrofobicznego horroru, na bardziej otwarte przestrzenie na powierzchni. Książki znowu stanowią opowiadanie drogi, gdzie grupa rzezimieszków, straceńców oraz fanatyków z dzieckiem w drużynie oraz doświadczonym stalkerem wyruszy na poszukiwanie tajemniczego źródła energii. Na trylogię Andrieja Diakowa składa się: Do Światła, W Mrok, Za Horyzont.

O Jednomyślnych

Kolejna seria zabiera nas już daleko po za spustoszoną wojną nuklearną Rosję. Tym razem dowiemy się trochę o sytuacji w Polsce, a dokładnie to w Krakowie. Cała przygoda zaczyna się w podziemnym systemie bunkrów pod dzielnicą robotniczą w Nowej Hucie. Grupa zdradzonych i doprowadzonych do krawędzi ludzi będzie próbowało odnaleźć sobie nowy dom, znowu podróżując nie tylko w podziemiach, ale i na powierzchni wśród groźnych potworów oraz groźniejszego promieniowania. Cykl O Jednomyślnych składa się z: Dzielnica Obiecana, Człowiek Obiecany.

Co dalej? Świat się rozrasta …

Pan Dmitry Glukhovsky bardzo chce żeby Metro nie ograniczało się tylko do Moskwy czy Rosji i dlatego przygotował wytyczne według których każdy pisarz może stworzyć coś swojego. Dzięki temu poznajemy historię podziemi nie tylko z Rosji, ale i z Polski, Włoch czy innych krajów. Formuła się zmienia, ewoluuje, a potem znowu wraca do tego co znamy. Czy zabierzesz się teraz za Głód z Cyklu Potwory Apokalipsy, który bardziej skupia się na klimacie thrillera, niż elementach postapokalipsy oraz science fiction? A może Prawo do użycia siły oraz kolejne tomy z tej serii które skupiają się bardziej na aspektach militarnych oraz życiu Stalkerów, jedynych osób które w miarę bezproblemowo potrafią przemieszczać się po skażonej powierzchni. Każda z serii stanowi oddzielną historię oraz opowiada o innym fragmencie tego samego świata.

Poprzedni Książki o tematyce miłosnej
Następny Książki zmieniające życie