Najlepsze książki sensacyjne


Ostatnio wielkim zainteresowaniem na rynku księgarskim cieszą się książki sensacyjne. Nic dziwnego, skoro w ostatnim czasie ukazało się wiele tytułów, które skradły serca moli książkowych. Największą furorę wśród powieści sensacyjnych wzbudziły dzieła polskiego Remigiusza Mroza, które stały się bestsellerami.

Książki sensacyjne pióra polskich mistrzów

Najpopularniejsze książki sensacyjne napisane przez czołowego artystę polskiego pisarstwa, to między innymi seria o Joannie Chyłce oraz cieszący się dużą popularnością polski “House of cards”, czyli książki z cyklu “W kręgach władzy”. Remigiusz Mróz, swoim talentem pisarskim, zachwycił nie tylko miłośników czytania, ale także maniaków filmowych. Na podstawie stworzonej przez niego lektury o losach bezwzględnej pani adwokat – Joanny Chyłki – powstał serial kryminalny “Chyłka. Zaginięcie”, którego wyreżyserowania podjął się znakomity Łukasz Palkowski. Do roli głównej obsadzono jedną z najlepszych polskich aktorek, Magdalenę Cielecką. Prawa do ekranizacji wykupiono także dla innych książek zdolnego autora. Są nimi słynny cykl “Komisarz Forst” oraz seria “W kręgach władzy”.

Do doskonałych dzieł literatury sensacyjnej z powodzeniem można zaliczyć dzieła polskiej pisarki – Katarzyny Bondy. Sławę przyniosła jej znakomita seria sensacyjno – kryminalna “Cztery żywioły Saszy Załuskiej”. Zaliczają się do niej cztery książki sensacyjne, tj. “Pochłaniacz”, “Okularnik”, “Lampiony” oraz wydana jako ostatnia część – “Czerwony pająk”. Cała seria opowiada o profilerce Saszy Załuskiej, która pomaga rozwikłać zagadki różnych, tajemniczych śledztw. Wiele dzieł Bondy zyskało miano bestsellerów, niedługo po ich ukazaniu się w księgarniach.

Wśród polskich pisarzy, po których dzieła warto sięgnąć, zalicza się także mistrza sensacji – Marcina Wrońskiego. Jego cykl “Komisarz Maciejewski” zaliczany jest do najdłuższych serii kryminalnych, jakie ukazały się w Polsce. Wszystkie części jego słynnego cyklu utrzymane są na wysokim poziomie. Autor w ciekawy sposób obrazuje czasy międzywojenne, w których rozgrywa się akcja jego powieści.

Kolejnym, bardzo ciekawym pomysłem na książki sensacyjne, wykazał się Zygmunt Miłoszewski, tworząc doskonały cykl o “Teodorze Szackim”. Autor wykreował postać prokuratora – Teodora Szackiego, który w swoim poukładanym życiu, podejmuje się rozwikłania tajemniczych zbrodni. W tle wydarzeń istotną rolę odgrywa przedstawienie Warszawy, oznaczonej piętnem komunizmu. W skład słynnej serii wchodzą trzy książki tj. “Uwikłanie”, “Ziarno prawdy” oraz “Gniew”.

Sensacyjne powieści zagraniczne

Miłośnicy książek sensacyjnych, powinni zagłębić się w świat zbrodni i tajemnic, ukazanych okiem zagranicznych autorów. Na światowym rynku księgarskim pojawiło się mnóstwo publikacji, które uzyskały miano bestsellerów. Niektóre z nich doczekały się swoich ekranizacji, co z kolei ucieszy osoby kochające dobre kino.

Do czołowych pisarzy powieści sensacyjnych zalicza się Charlotte Link. Ta szwedzka pisarka niejednokrotnie dowiodła, że doskonale potrafi przeplatać wątki ukazujące sensację, grozę i tajemnicę. Najpopularniejsze dzieła autorki to między innymi “Dom sióstr”, “Lisia dolina”, “Ciernista róża”, “Przerwane milczenie”, “Ostatni ślad” oraz “Obserwator”. Każda powieść, którą napisała Link, utrzymuje wysoki poziom pisarstwa. Niewątpliwą zaletą dzieł Link jest fakt, że każda z jej książek powstała niezależnie od pozostałych i nie jest koniecznością czytanie jej dzieł w porządku chronologicznym.

Kolejną aktorką, która niewątpliwie zabłysnęła talentem pisarskim, jest B.A.Paris. Jej książki sensacyjne tj. “Za zamkniętymi drzwiami” oraz “Na skraju załamania” szybko przyniosły jej sławę, a książki stały się światowymi bestsellerami. Obie powieści autorki przedstawiają dwie, niezależne historie. Każda z nich jest pełna charakterystycznych motywów dla dzieł sensacyjnych. Tutaj króluje tajemnica, zgroza oraz nagłe zwroty akcji, czyli to, co czytelnicy kochają najbardziej.

Wśród sławnych pisarzy, których konikiem są książki sensacyjne, jest bez wątpienia Dan Brown. Jego wybitny cykl o “Robercie Langdonie”, w skład którego wchodzą między innymi “Kod Leonarda Da Vinci”, “Anioły i Demony” oraz “Inferno” okrzyknięto bestsellerem. Oprócz sukcesów wydawniczych, na podstawie tych fenomenalnych książek powstały filmy, w których zagrał ceniony przez krytyków filmowych aktor – Tom Hanks. Historia przedstawiona przez Dana Browna ściśle związana jest z przygodami głównego bohatera – Roberta Langdona – który jest znawcą symboliki religijnej. W każdej części cyklu, słynny historyk musi rozwiązywać nietypowe zagadki historyczne, wykazując się przy tym niezwykłą odwagą i nie bacząc na niebezpieczeństwo.

Znaną pisarką, która również wykazała się nie lada wyobraźnią na tworzenie powieści sensacyjnych, jest Tess Gerritsen. Na szczególną uwagę zasługują jej książki z cyklu “Rizzoli/Isles”. Do tej pory ukazało się dwanaście tomów tego niebywałego, sensacyjnego dzieła. Głównymi bohaterkami książek są dwie kobiety. Nieustraszona detektyw Jane Rizzoli oraz znakomity patolog sądowy Maura Isles. Partnerki wspólnie rozwiązują zaskakujące przypadki kolejnych zbrodni. Cała seria niesamowicie trzyma w napięciu, a czytelnik do samego końca nie wie, czego może się spodziewać po zakończeniu.

Poprzedni Książki Biograficzne - o co chodzi
Następny Recenzja książki "Przebudzeni" Coleen Houck