Najpopularniejsze książki dla młodzieży


Obecnie w Polsce obserwowany jest trend spadkowy w odniesieniu do liczby czytanych książek. Według niektórych badań z 2015 r. ponad 61% osób w wieku 18-29 lat czyta mniej niż jedną książkę w ciągu miesiąca. Niestety w innych grupach wiekowych sytuacja nie wygląda lepiej, gdyż na podstawie niektórych źródeł około 70% Polaków w ogóle nie czyta książek. Co więcej, badania potwierdziły, iz nawyk czytania bądź braku czytania książek jest obserwowany i przekazywany z pokolenia na pokolenie. W celu zachęcenia dzieci i młodzieży do czytania książek najwłaściwszym sposobem jest przedstawienie współczesnych i interesujących książek dla młodzieży, które młoda osoba będzie czytała z zaciekawieniem a nie z przymusu.

Jakie książki są popularne wśród dzisiejszej młodzieży?

Według większości badań oraz ankiet młodzież najmniej chętnie czyta lektury szkolne (około 19% badanych), a najchętniej książki zagranicznych autorów najczęściej podróżnicze (68%), książki fantasy (74,5%) oraz kryminały (82,1% badanych). To sprawia, iż młodzi ludzie najczęściej sięgają po lektury, które pobudzają ich wyobraźnię do działania, wzbogacają ich zasób słów, oraz sprawiają, iż książki są chętnie czytane.

Poniżej zostanie przedstawionych oraz opisanych 5 najbardziej popularnych wśród polskiej młodzieży książek w ostatnich latach:

  1. Igrzyska śmierci (Trylogia) – Suzanne Collins;
  2. Hopeless – Collin Hoover;
  3. Mów – Laurie Halse Anderson;
  4. Król kruków – Maggie Stiefvater;
  5. Odkąd Cie nie ma – Stephen Chbosky

Opis “Igrzyska śmierci (Trylogia)”

Jedna z najlepszych książek jakie pojawiły się na świecie w ciągu ostatnich lat. Suzanne Collins w swoim dziele przedstawia historię młodej dziewczyny, Katniss Everdeen, która na co dzień żyje w 12-stym dystrykcie (w dodatku najbiedniejszym) powojennej Ameryki. Władza w państwie sprawowana jest przez okrutnego Prezydenta Snow’a, który aby upamiętnić dawny bunt przeciwko władzy, oraz okazać wyższość swoją nad poddanymi urządza corocznie głodowe igrzyska, w których spośród wszystkich dystryktów wyłanianych jest para najlepszych wojowników. Następnie ich celem jest pokonanie wszystkich 23 konkurentów poprzez wzajemne zabijanie się na specjalnie przygotowanej arenie. W każdej części Trylogii przedstawiane są poszczególne etapy, przez które musi przejść główna bohaterka aby ostatecznie doprowadzić do ustanowienia porządku w państwie opłacając to ceną śmierci swoich najbliższych.

Opis “Hopeless”

Z kolei Hopeless to książka opowiadająca o historii Sky – nastolatki, która po wielu latach odbierania nauki w domu postanawia iść do stacjonarnej szkoły. Wówczas poznaje na pozór złego i beznadziejnego Dean’a Holdera, który zmienia jej życie o 180 stopni. Wraz z pojawieniem się w jej życiu chłopaka, wracają również złe wspomnienia sprzed wielu lat. Hopeless to historia o miłości, o buncie, o poznawaniu samego/samej siebie oraz o niekiedy bolesnej i uciążliwej prawdzie, która może doprowadzić główną bohaterkę do lepszego jutra.

Opis “Mów”

W tej książce autorka przedstawia historię Melindy Sordino- nastolatki, która po letniej imprezie staje się inną osobą. Zostaje wykluczona ze społeczności oraz ze znajomych, przez co zamyka się w sobie. Coraz częściej zostaje w domu, gdzie dopadają ją demony przeszłości oraz depresja. Historia głównej bohaterki może okazac się bardzo pomocna dla niektórych młodych osób, ponieważ motywem przewodnim historii bohaterki jest szukanie pomocy wśród innych gdy jest jakikolwiek problem oraz stwierdzenie, iż nie warto zamykać się na świat.

Opis “Król kruków”

Jest to książka przeznaczona głównie dla miłośników świata fantasy. Główna bohaterka Blue, to wróżka posiadająca zdolność do kontaktowania się z duchami zmarłych. Razem z kilkoma przyjaciółmi z elitarnej męskiej szkoły udaje się ona do mistycznego lasu pełnego magii i dziwnych zjawisk. Tam czeka na nich przygoda o jakiej z pewnością długo nie będą w stanie zapomnieć. Książka ma niepowtarzalny i zarazem mroczny, pełen tajemnic urok, która swoją historią urzeknie każdego nastolatka.

Opis “Odkąd Cie nie ma”

Jest to historia Emily, która jako nastolatka zawsze trzymała się z daleka od swoich znajomych oraz od chłopaków. W momencie, gdy zaprzyjaźnia się z Solane – zwariowaną i jednocześnie lekko dziwaczną dziewczyną, Emily wreszcie zaczyna czuć, że żyje i ma godną zaufania przyjaciółkę. Nagle, bez żadnych uprzedzeń Solane znika bez śladu zostawiając jedynie listę rzeczy, jakie zawsze chciała zrobić. W Emily budzi się zew przygody, i chcąc odnaleźć przyjaciółkę podąża za wskazówkami umieszczonymi na liście, dzięki czemu główna bohaterka doświadcza niezwykłych i niezapomnianych a jednocześnie dotąd nieznanych przeżyć. Książka stanowi opis pięknej, czystej i prawdziwej przyjaźni, w której główna bohaterka szukając zaginionej przyjaciółki próbuje odnaleźć samą sobie.

Powyższe opisy 5 ulubionych pozycji książek wśród młodzieży świadczą o tym, iż współczesnych nastolatków interesuje wiele tematów, jednak do głównych nurtów należy zaliczyć chęć poznania siebie przez wcielenie się w postać nierzeczywistego bohatera. Dzięki tego typu książkom młodzież jest zainteresowana odkrywaniem samych siebie, nowych przygód, poznawania innych ludzi, ale przede wszystkim zrozumienia tego, iż rzeczywistość jaka ich otacza nie różni się przesadnie od rzeczywistości jaka dotyczy bohatera danej książki.

Poprzedni Pilot ci tego nie powie - recenzja
Następny Miasto snów - Adam Faber