Pilot ci tego nie powie – recenzja


„Pilot Ci tego nie powie” to książka o przewrotnym tytule, napisana została bowiem przez amerykańskiego pilota z wieloletnim doświadczeniem. Patrick Smith stawia czoło pytaniom, z jakimi najczęściej spotykał się w czasie swojej kariery zawodowej. Zapewnia, że jest to pozycja dla każdego, zarówno pasjonatów lotnictwa, jak i tych, którzy boją się podróżowania samolotem. Jeśli spodziewacie się ciekawych historyjek z życia pilota, możecie być zaskoczeni rzeczową treścią, obfitą w techniczne szczegóły i branżową terminologię.

Książka Patricka Smitha to szeroki zbiór wiedzy na temat latania, od pracy pilota przez funkcjonowanie lotnisk po budowę maszyn. Autor stara się przybliżyć pasażerom tajniki swojego zawodu, który nie da się ukryć jest także jego życiową pasją. Dowiadujemy się z niej, jak to możliwe, że samoloty są w stanie wzbić się w powietrze oraz czy turbulencje są niebezpieczne i jako pasażerowie powinniśmy się ich obawiać. Przyglądamy się obsłudze podróżnych i funkcjonowaniu terminali. Patrick Smith tłumaczy, skąd biorą się tak częste opóźnienia lotów i z czego one wynikają. Ukazuje pracę pilota na co dzień, przebieg drogi zawodowej i możliwości awansu w liniach lotniczych. Rozważa także kwestie bezpieczeństwa, szczególnie po atakach terrorystycznych i zaostrzonych w związku z tym kontrolach osobistych, które uważa za niepotrzebne i przesadzone. Przedstawia problemy współczesnego latania, a także przytacza pomysły, jak im zaradzić. W książce znajdziemy również zestawienie największych katastrof lotniczych w historii i ciekawy opis największej z nich, a na końcu – słowniczek pojęć dla podróżnych.

Patrick Smith poważnie potraktował kwestie wyjaśnienia trudnych tematów i obalania mitów związanych z lotnictwem. Książka ma układ pytań i odpowiedzi, które są bardzo szczegółowe i pełne technicznych zawiłości. Autor nie szczędzi fachowego słownictwa, a różnorodność urządzeń i procedur może przyprawić czytelnika o zawrót głowy. Rodzaje samolotów i różnice pomiędzy nimi, pomimo dokładnych opisów, są trudne do wyobrażenia. Wydaje się, że zdjęcia w dużej mierze rozwiązałyby problem i zdecydowanie brakuje ich w tej pozycji. Nie da się jednak ukryć, że czytelnik otrzymuje swoiste kompendium wiedzy i jego ciekawość zostaje zaspokojona, choć niektóre kwestie są przeznaczone dla osób bardziej obeznanych z tematem.

Najciekawsze w moim odczuciu były wspomnienia Patricka Smitha z dzieciństwa, a później początki jego pracy w liniach lotniczych. Choć są to niewielkie fragmenty książki to jednak zainteresowały mnie najbardziej i żałuję, że autor nie zdecydował się na większą ilość swoich prywatnych historii, które na pewno zainteresowałyby czytelnika i nadały bardziej osobisty charakter. Jestem pewna, że w ciągu swojej kariery zawodowej spotkał się z różnymi ciekawymi sytuacjami, autentycznie ukazującymi uroki jego zawodu.

„Pilot Ci tego nie powie” to wnikliwe opracowanie na temat współczesnego lotnictwa. Choć książka jest napisana z punktu widzenia Amerykanina to jednak większość kwestii jest uniwersalna i odnosi się również do rynku europejskiego. Nie można odmówić autorowi dokładności i precyzji, z jaką stara się objaśnić sekrety swojej pracy. Książka ma swoje mocniejsze i słabsze momenty, ale różnorodność poruszonych kwestii jest tak duża, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jeśli pasjonujesz się samolotami to ta pozycja jest zdecydowanie dla Ciebie!

Autorka recenzji: Alicja Nowak

“Pilot ci tego nie powie” i inne ciekawe książki znajdziesz w księgarni internetowej selkar.pl.

Poprzedni 5 nietypowych książek dla młodzieży, które zainteresują każdego nastolatka
Następny Najpopularniejsze książki dla młodzieży