Podróż do Carcassonne – recenzja


Dla tych, którzy nie uważali na lekcjach geografii – Carcassonne to francuskie miasto położne w Langwedocji, około dziewięćdziesiąt kilometrów na południowy wschód od Tuluzy, które słynie z zabytkowej architektury, w tym średniowiecznej warowni (Cité) i miasta dolnego. Zarówno wspaniały zamek, jak i otoczony podwójnym murem gród, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i należą do najchętniej odwiedzanych zabytków Francji. Młodsi czytelnicy zapewne kojarzą Carcassonne z niezwykle popularną grą planszową i jej wersją online. Kiedy dowiedziałam się, jaki tytuł nosi nowa powieść Agnieszki Janiszewskiej, od razu zapałałam chęcią udania się w literacką podróż do średniowiecznego miasteczka. I przeżyłam wielkie rozczarowanie,  bo autorka wcale mnie w nią nie zabrała!

Akcja powieści „Podróż do Carcassonne” rozgrywa się w Warszawie i Krakowie. Mamy rok 1921 i Hrabina Stefania Leszczyńska stoi przed nie lada wyzwaniem, oto bowiem jej ukochany syn związał się z nieodpowiednią kobietą, a do tego podrzędna aktorka o wątpliwej reputacji miała czelność zajść z nim w ciążę. Perypetie nieszczęsnej Natalii, jej córki Iwony i całej familii Leszczyńskich śledzimy na przestrzeni kilku dekad.

W tle zawiłych powiązań rodzinnych i towarzyskich toczy się wielka historia, ale o niej się tylko rozmawia. Zdecydowanie za długie fragmenty, w których bohaterowie siedzą w salonie i przez kilka stron rozprawiają o nadchodzącym wybuchu wojny, a potem o ucieczce z kraju, były zwyczajnie nudne. Mam też zastrzeżenia, co do głównej bohaterki drugiego tomu – Iwony, która, w odróżnieniu od swojej matki, okazała się potwornie nijaka. Nie wzbudziła we mnie żadnych emocji – nie polubiłam jej i tak naprawdę było mi wszystko jedno, jak potoczą się losy. O wiele ciekawsze okazały się postacie drugoplanowe na czele z tak okropną, że aż wspaniałą hrabiną Leszczyńską, jej skrytym  mężem Rafałem i chwytającą za serce córką Aurelią. Autorka skupia się przede wszystkim na postaciach kobiecych, panowie – z nielicznymi wyjątkami – zostali zepchnięci w cień.

„Nic nie dzieje się przez przypadek”, stwierdza jeden z bohaterów, „wszystko, co nas spotyka, ma jakiś sens, nawet jeżeli go początkowo nie dostrzegamy. Naszym życiem kieruje przeznaczenie”. I właśnie o tym jest książka Agnieszki Janiszewskiej. Ludzie planują, knują, oszukują innych i samych siebie, ale na końcu każdy dostaje to, co było mu od początku przeznaczone. A tytułowy podróż? Okazuje się mirażem, marzeniem przekazywanym z pokolenia na pokolenie, pewnym symbolem, tego co odległe i nieosiągalne. Ale czy aby na pewno?

„Podróż do Carcassonne” została wydana w dwóch tomach, co jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Gdybyśmy mieli do czynienia z osiemset- czy tysiącstronicową powieścią to co innego, ale każda z książeczek ma nieco ponad dwieście stron. Obie ukazały się na rynku tego samego dnia,  więc nie mamy do czynienia z sytuacją, w której autorka dopiero pracuje nad kontynuacją. Jedyny argument, który przemawia za podzielenie historii na dwie części, bo żadnego literackiego się nie dopatrzyłam, to, niestety, kwestie finansowe. Dlaczego czytelnik ma kupić jedną książkę, skoro może kupić dwie? Przy czym warto zaznaczyć, że o ile pierwszy tom „Podróż do Carcassonne” okazał się nie pozbawioną wad, ale całkiem przyjemną lekturą, o tyle przy drugim już trochę się męczyłam.

Nie przepadam za typową literaturą kobiecą, ale lubię historie rodzinne, wielowątkowe opowieści, w których śledzimy losy bohaterów na przestrzeni lat i obserwujemy jak się zmieniają, takie jak seria „Hotel Varsovie” Sylwii Zientek czy „Kuchennymi drzwiami” Katarzyny Majgier, ale z przykrością stwierdzam, że tym razem książka zwyczajnie mnie nie porwała, chociaż hrabina Leszczyńska na długo zostanie w mojej pamięci. A dzięki Agnieszce Janiszewskiej nabrałam ochoty na podróż do Carcassonne!

Autorka recenzji: Ewa Ciężkowska-Rumin

“Podróż do Carcassonne” i inne książki obyczajowe znajdziesz w księgarni internetowej selkar.pl.

Poprzedni Niebezpieczna gra - recenzja
Następny 5 nietypowych książek dla młodzieży, które zainteresują każdego nastolatka