Pójdę za tobą wszędzie – Agata Przybyłek


Agata Przybyłek

„Pójdę za tobą wszędzie” Agaty Przybyłek to siódmy tom cyklu „Bądź przy mnie zawsze”. Nowi bohaterowie, a zatem nowa historia. Ale czy ta powieść sprawdzi się jako rozrywka w te coraz cieplejsze i słoneczniejsze dni? Postanowiłam to sprawdzić.

Kaja wynajmuje pokój, ma 25 lat, średnio stabilną pracę w restauracji, oraz dziecko w drodze, którego w ogóle nie planowała. Ogólnie? Nie jest za dobrze.

Mariusz to ambitny i przedsiębiorczy mężczyzna, który prowadzi firmę transportową należącą niegdyś do ojca. Jest również majętny, wpływowy, wrażliwy na naturę i uczciwy. Tu jest dobrze, prawda?

Co się stanie, jeśli te dwa światy zderzą się ze sobą?

To jest dokładnie ten moment, kiedy nie bardzo wiem, jak mam przekazać to, co siedzi w mojej głowie. Dlaczego? Bo nie jest dobrze. Chciałabym się rozwinąć w słowach, ale ta książka jest tak nijaka, że ciężko mi napisać o niej coś więcej. Ale spróbuję.

Zacznę od pierwszego minusa, który przychodzi mi do głowy – wszystkie są na równi, więc kolejność będzie totalnie przypadkowa. A zatem: brak polotu. Żeby dobrze to zobrazować, posłużę się przykładem. Otóż wyobraźcie sobie, że siedzicie przy ognisku z grupką przyjaciół. Zapada zmrok. I gdy jest już ciemno, ktoś wpada na pomysł opowiedzenia historii o duchach. Cieszycie się. Radość jest tym większa, że historia rzekomo ma być prawdziwa. Jest tylko jeden problem: opowiada ją ktoś, kto zupełnie nie ma do tego drygu. Zamiast czuć dreszcz podniecenia i strachu, czujecie się znudzeni, poirytowani i zawiedzeni. Przeżyłam dokładnie to samo. Agata Przybyłek miała dobry pomysł, ale poświęciła zbyt wiele słów nie tam, gdzie powinna. Uprościła zagmatwaną historię, pozbawiając ją tego, co najlepsze. A jakby tego było mało…

…bardzo szybko wiadomo, jaki będzie finał. Takie rzeczy mają miejsce w romansach, gdzie z góry wiadomo, co będzie na ostatnich stronach. Ale obyczajówka? Przecież tu można namieszać! Życie pisze tak pogmatwane scenariusze… Jestem mocno rozczarowana prostotą fabuły. A najbardziej tym, jak łatwo można przewidzieć dalsze losy. Bawiłam się mniej więcej tak, jak przy oglądaniu po raz drugi tego samego filmu. Oczekiwałam czegoś innego. Ambitniejszego. Nie potrafię zrozumieć, skąd taki spadek formy u autorki. Ale idźmy dalej.

Nieco dziwiły mnie również poczynania bohaterów. Mam tu na myśli Kaję oraz Mariusza, główne postaci. Ich życie zmieniło się pod wpływem jednego zdarzenia, niemniej dalsze ich poczynania wydawały i wydają mi się… jakby zbyt szybkie. Ciężko o tym pisać bez spojlerów, ale trochę brakowało mi tu jakiejś logiki. Trochę to było szalone, trochę nieodpowiedzialne, a jednocześnie mocno sztuczne. Brakowało spójności i ciężko mi było uwierzyć w to, co robili i jakie decyzje podejmowali. To naprawdę było dziwne.

Jednocześnie brakowało mi emocji. Takich prawdziwych. Coś się działo, ale nie przekonało mnie to. Brak wspomnianej logiki działał bardziej na zasadzie: „Serio?”. Patrząc na całość z perspektywy czasu mam wrażenie, jakby autorka próbowała pokolorować białą kartkę, a w efekcie wyszło coś, co jakby dawno wyblakło. Wszystko było takie odległe. Po raz kolejny ciężko mi to ubrać w odpowiednie słowa, ale nijakość górą!

Jest jednak niewielki plusik, czyli miejscowość, w której działa się akcja – Chojna; miasto w północno-zachodniej Polsce. Nazywana perłą ceglanego gotyku, Chojna opisana została jako miejsce, które warto odwiedzić. Nie ukrywam, iż z ciekawością wyszukiwałam w internecie, opisywanych w powieści miejsc. Zwłaszcza kościoła Mariackiego, jednego z największych gotyckich kościołów w Polsce. Tutaj brawa dla autorki, bo opisy miejsc rozbudzają ciekawość, pobudzając chęć wyjścia z domu i udania się w opisywane miejsca. Niebanalne zresztą. Ale to by było na tyle.

„Pójdę za tobą wszędzie” powinna pójść w jakiś odległy kąt domowej biblioteczki i mój egzemplarz dokładnie tam się uda. Nie podobało mi się. Brak sensu, emocji, ale przede wszystkim autentyczności.

Autorka recenzji: Daria Łapa

„Pójdę za tobą wszędzie” i inne książki Agaty Przybyłek znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

Poprzedni Jedyny i powtarzalny Bob - Katherine Applegate
Następny Życie na naszej planecie - David Attenborough