Recenzja książki “Odwrócone” Hayley Chewins


HAYLEY CHEWINS – to warte zapamiętania nazwisko młodej, niezwykle utalentowanej i intrygującej południowoafrykańskiej autorki, której to debiutanckie dzieło podbiło listy bestsellerów literatury fantasy na całym świecie. Dziś także i my mamy okazję poznać tę książkę – powieść pt. “Odwrócone”, jak i też uzyskać odpowiedź na pytanie o to, czym zjednała ona sobie serca milionów czytelników na wszystkich kontynentach naszej planety.

 

Akcja tej opowieści toczy się w przedziwnym świecie magii i niezwykłych praw, którego stolicą jest miasto Bajbakan. To właśnie w tym miejscu stoi i funkcjonuje od stuleci klasztor dla “odwróconych dziewcząt”, czyli nastoletnich kobiet, które od dnia swojego urodzenia zamieszkują mury budynku, ucząc się i doskonaląc umiejętność zamieniania dźwięków muzyki w najprawdziwsze złoto – tzw. migot. Jedną z nich jest 12-letnia Delphernia, która jako jedyna nie potrafi dokonywać tej zamiany, za to jej śpiew – zabroniony w całym królestwie, rodzi sobą najprawdziwsze żyjące złote ptaki. Jednak pewnego dnia, ku zaskoczeniu dziewczynki, zostaje ona wybrana przez jednego z żyjących na zewnątrz Mistrzów, a tym samym opuszcza klasztor, odkrywa piękno prawdziwego życia i rozpoczyna spełnianie się swojego przeznaczenia, które wiąże się z walką o lepszą przyszłość Bajbakanu.

 

Książka Hayley Chewins oferuje nam możliwość spotkania z literacką baśnią, którą wypełnia zarówno barwna przygoda, jak i też niepowtarzalne emocje. Emocje, związane ze sztuką, poezją i muzyką, która emanuje z każdej ze stron tej książki. To opowieść pełna metafor, przenośni i nienazwanych wprost znaczeń, której klimat, koloryt i enigmatyczność, przemawiają do nas z naprawdę niezwykłą mocą. Jednocześnie historia ta dotyka także ważnego i trudnego tematu, jakim jest walka o wolność i prawo decydowania o swoim życiu. Te dwa kluczowe elementy sprawiają, że powieść ta jest tak barwną, ważną i tak mocno wyróżniającą się z szeregu innych pozycji.

 

Fabuła książki opiera się na pierwszoplanowej narracji Delphernii, która najpierw przedstawia nam swojąponurą i trudną rzeczywistość życia w zamkniętych, klasztornych murach, a następnie relacjonuje wszystko to, co spotyka ją po ich opuszczeniu. To właśnie ta narracją ukazuje nam kolejne przygody dziewczynki, odkrywanie przez nią praw i zasad życia w Bajbakanie, jak i wreszcie jej rolę w niezwykłej misji, jaką jest położenie kresu terrorowi. Dzieje się tu bardzo wiele, nieustannie zaskakują nas kolejne z wątków, jak i też fascynują spotkania z nietuzinkowymi postaciami, jakie poznajemy u boku naszej bohaterki. Całość wieńczy piękny i poruszający finał, który pozostaje na długo w naszej pamięci.

 

Największe wrażenie wywiera na nas kreacja tego niezwykłego świata funkcjonującego wedle przedziwnych i surowych praw królestwa, w którym śpiew jest zakazanym. To także magiczna rzeczywistość, która wiąże się z pozyskiwaniem złotego migotu z dźwięków muzyki, które przenikają przez ciało “odwróconych” dziewcząt. To na wpół średniowieczna kraina, oparta na patriarchalnym podziale na gorsze kobiety i lepszych mężczyzn, a do tego kryjąca wielką tajemnicę związaną z założycielami tego miejsca. Poznawanie Bajbakanu daje nam moc frajdy, przyjemności i wielkich zaskoczeń, ale jednocześnie też i gdzieś podświadomie odczuwamy pewien lęk i niepokój związany z tym miejscem, w którym panuje tak wielka niesprawiedliwość. Co by jednak nie powiedzieć, kreacja tej literackiej rzeczywistość budzi nasz zachwyt w każdym calu.

 

Równie ciekawie wypadają kreacje najważniejszych bohaterów tej opowieści – z Delphernią na czele. Jeśli chodzi o naszą nastoletnią pannę, to cechuje ją niezwykła wrażliwość, umiłowanie do piękna natury, sztuki, świata, jak i też cenna umiejętność dostrzegania w otaczającej ją rzeczywistości tego, co w niej najwspanialsze. To również bardzo odważna, inteligentna i odkrywająca swoją niezwykłą, magiczną moc postać, która od pierwszych chwil budzi naszą sympatię i ciepłe odczucia. Nie gorzej ma się rzecz i z bohaterami z drugiego planu, m.in. na czele z towarzyszem życia Delphernii – enigmatycznym i bujającym w obłokach Blyem, zagadkową i niezwykle charakterną Linną, czy też wreszcie nieodgadnioną w swych zamiarach królewną Młodzianną.

 

Lektura niniejszej powieści niesie nam coś znacznie ważniejszego i głębszego, aniżeli tylko wspaniałą rozrywkę i moc czytelniczej zabawy. Tym czymś jest cenna nauka o tym, że największe piękno kryje się nie w blasku złota, ale w wolności. Wolności człowieka, ptaków, czy też choćby ludzkich marzeń i pragnień, które mogą się spełnić. Myślę, że to właśnie ten niezwykły i piękny motyw czyni tę książkę tak wspaniałą i lubianą przez miliony czytelników na całym świecie. Ze swojej strony polecam jak najbardziej sięgnięcie po to debiutanckie dzieło Hayley Chewins, gdyż książka ta porusza sobą nasze serca, raduje duszę i sprawia, że zaczynamy doceniać to w jak niezwykłym świecie przyszło nam żyć. Polecam – naprawdę warto!

Autorka recenzji: Urszula Janiszyn

“Odwrócone” Hayley Chewins i inne książki dla młodzieży znajdziesz w księgarni selkar.pl.

Poprzedni Stulecie Winnych - Ałbena Grabowska
Następny Jacek Bartosiak "Przeszłość jest prologiem"