Wakacyjne książki dla młodzieży


Z całą pewnością najchętniej sięgamy po książki w czasie wakacji. Jest to bowiem czas, kiedy możemy się zrelaksować i odprężyć a żadne, niecierpiące zwłoki zadania nie „wiszą nam nad głową”. Jednak kiedy do wakacji jeszcze daleko można o nich właśnie w książkach przeczytać. Zawsze ociepli to trochę czas, który do nich pozostał. Lektury, których akcja rozgrywa się w wakacyjnym czasie, cieszą się szczególną popularnością wśród młodzieży. Może wynika to trochę właśnie z tej tęsknoty,  za tym beztroskim czasem. Może też, ma na to wpływa rodzaj tych książek, w których z reguły króluje tematyka przygodowa. Swoją atrakcyjnością, przyciągają też młodego człowieka książki z lekkim zabarwieniem sensacyjno – detektywistycznym, oraz takie, których autor ma to lekkie i zawsze trafione poczucie humoru. Co ciekawe, młody czytelnik jest również zainteresowany, gdy są to książki z czasów dla nich prawie archiwalnych jak lata 60 czy 70 ubiegłego stulecia. Przyciąga tu opis rzeczywistości, o której czasem słyszeli od rodziców lub dziadków. Przyciąga historia, która właśnie przez zasłyszane opowieści nie jest aż tak odległa.

Jak możemy się przekonać przekopując biblioteki bądź księgarnie, do najchętniej wybieranych pisarzy, oferujących wakacyjną tematykę książek, należą przede wszystkim Edmund Niziurski, Kornel Makuszyński czy Adam Bahdaj. Również książki Małgorzaty Musierowicz, w których znajdziemy nie tylko tematykę związaną z czasem wolnym od szkoły, cieszą się niezwykła popularnością od 1981 r.

Warto przytoczyć kilka tytułów wyżej wymienionych autorów. Są to książki dla młodzieży, po które chętnie sięgają „młodzi zaczytani”. Może, gdy podsuniemy je tym spośród młodzieży, którzy niechętnie sięgają po książkową prozę, również zainteresujemy ich tym niezwykłym światem czytelniczym.

„Wyprawa pod psem” to książka Kornela Makuszyńskiego z roku 1936. Opowiada ona o wakacyjnej wędrówce po Polsce trójki chłopców. Zdzisławowi, Zbyszkowi i Zenobiemu towarzyszy pies Apasz. Bohaterowie pochodzą z ówcześnie niższej warstwy społecznej, dzięki czemu nie obowiązują ich konwenanse, a każda przeżywana przez nich przygoda jest ciekawsza od poprzedniej. Przygody te kształtują w nich zaradność i hart ducha, a przez solidarne działanie, ich przyjaźń zacieśnia więzy.

Kolejną, równie wartą polecenie książką Karola Makuszyńskiego jest (chyba wszystkim znany) „Szatan z siódmej klasy”. Książka chociaż napisana w roku 1937, wciąż zachwyca wielu młodych czytelników. Mocno dydaktyczna wymowa książki, łagodzona jest przez humor słowny i sytuacyjny, którego w niej nie brakuje. Głównym bohaterem powieści jest Adaś. Dzięki niezwykłym umiejętnością logicznego myślenia, odkrywa on system typowania uczniów do odpowiedzi przez nauczyciela historii. W wyniku tego odkrycia, nauczyciel zaprasza Adasia na wakacje, aby w majątku jego brata rozwikłał zagadkę serii kradzieży drzwi. Powieść ta zawiera w sobie wszystkie aspekty, które przyciągają młodego czytelnika. Znajdziemy tu sytuacje dramatyczne i poważne, jednak zawsze okraszone humorem. Pojawi się wątek sensacyjny i miłosny. Wszystko to dziać się będzie w okolicznościach szkolno – wakacyjnych, czyli najbliższych realiom młodego człowieka.

Na podobnie sensacyjne ścieżki wyprowadzają nas również powieści Adama Bahdaja. Jedną z najbardziej zananach są „Wakacje z duchami”. Napisana w 1961 roku książka, opowiada o trzech chłopcach, którzy swoje wakacje spędzają w leśniczówce położonej na południu Polski. Niedaleko ich wakacyjnego miejsca, znajdują się rujny starego zamku. Z zamkiem związana jest miejscowa legenda. Mówi ona o tym, że nocami grasują tam duchy Bogusława Łysego i Brunhildy Branderburskiej. Pilnują one skarbu ukrytego w podziemiach. Bohaterowie książki podejmują w tej sprawie własne śledztwo.

Kolejną pozycją książkową, w której znaleźć możemy zagadkę detektywistyczną jest „Uwaga! Czarny parasol”. Powieść tą Adam Bahdaj napisał w roku 1963. Bohaterzy tej lektury to Kubuś i jego przyjaciółka Hipcia. Spędzają oni początek wakacji w Warszawie. To właśnie w stolicy rozwiązują tajemnicze zagadki. Z pozoru błaha sprawa zaginionej jamniczki, zaowocuję kolejną, związaną ze starym angielskim parasolem ze srebrna rączką, który zaginął. Oba te przypadki doprowadzą wakacyjnych detektywów do niebanalnej kryminalnej afery.

Adam Bahdaj, specjalista od detektywistycznych książek dla młodzieży, bohaterami swoich powieści czynił również młode kobiety. W książce „Kapelusz za 100 tysięcy”, napisanej w 1966 roku, spotykamy się z nastoletnim detektywem w spódnicy. To właśnie ona, podczas wakacji nad morzem trafia na trop szpiegowskiej afery.

Wśród książek Adama Bohdaja, najpopularniejszą jest chyba książka pt.: „Podróż za jeden uśmiech”. Napisana w 1964 roku powieść została też zekranizowana. Historia zaradnego życiowo Poldka i rozpieszczonego Dudusia bawi pokolenia Polaków. Chłopcy nieoczekiwanie tracą pieniądze, które były przeznaczone na ich przejazd nad morze, gdzie czekają na nich mamy. Z tego powodu, rozpoczynają podróż autostopem. Do przejechania mają pół Polski, co gwarantuje im niezwykłe przygody w czasie tej eskapady.

Kolejną pisarką książek dla młodzieży, której powieści wciąż nie tracą na atrakcyjności jest Małgorzata Musierowicz. Pisarka ta,  publikuje od wielu już lat. W tym czasie zmienia się w Polsce nie tylko ustrój ale i mentalność młodego człowieka. Jednak jej książki wciąż są popularne i zdobywają kolejne nagrody na rynku czytelniczym. Powieści jej autorstwa możemy czytać zarówno jako świetną serię o losach rodziny Borejków, jak i jako zupełnie oddzielne historię. W książkach Małgorzaty Musierowicz możemy spotkać się codzienną, bliską nam rzeczywistością.

Wśród książek, po które warto sięgnąć młodemu czytelnikowi, znajdziemy jeszcze wielu autorów i wiele publikacji. Jednak, na pewno sięgając po wymienionych tu pisarzy zostaniemy wciągnięci w literacki świat. Nie zwykłe jest to, że chociaż autorzy ci, dojrzewali i pisali w czasach zupełnie odmiennych, od tych, w których dorasta dziś młodzież, wciąż historie przez nich opisane zachwycają młodych czytelników.

Poprzedni Recenzja książki "Przebudzeni" Coleen Houck
Następny Książki kobiece na wiosnę