Wymruczane szczęście – Joanna Szarańska


Wymruczane szczęście Joanna Szarańska

„Wymruczane szczęście” to znakomita kontynuacja serii książek Joanny Szarańskiej „Na tropie miłości”, w której ponownie spotykamy znanych nam bohaterów, a także poznajemy zupełnie nowych. Tym razem w centrum wydarzeń znalazła się charakterna kotka o wdzięcznym imieniu Cholera, co na pewno przypadnie do gustu miłośnikom kotów. Ale nie jest to książka tylko dla nich! Pełna humoru opowieść poprawi nastrój po ciężkim dniu i rozbawi nawet największego ponuraka!

A to wszystko za sprawą nie tylko charyzmatycznego zwierzaka, ale również bardzo rezolutnych bliźniaków, Sabinki i Sebastiana. Dzieciaki marzą o własnym kotku i zrobią wszystko, by przekonać do tego swoją mamę. Nie brakuje im przy tym pomysłowości i determinacji, co przysporzy wielu kłopotów…

Kreatywność swoich dzieci próbuje okiełznać przede wszystkim ich mama – Emilia Kot. Po rozwodzie młoda kobieta postanowiła rozpocząć nowy rozdział życia w Krakowie, ale bez pracy i domu, z dwójką ośmiolatków nie jest to łatwe. Początkowo dach nad głową i posadę zapewnił jej kuzyn, który prowadzi bar Kulawy Bocian. Niestety spokój nie potrwa długo, gdyż piąta żona Bolesława jest niezwykle zazdrosna! Po serii nieporozumień i zwariowanych pomysłów bliźniąt, Emilia znowu stanie przed problemem szukania lokum i pracy.

I to właśnie tutaj losy rodziny Kotów splotą się z Miłoszewskimi. Babcia Trudzia bez wahania przygarnie młodą kobietę i dzieciaki. Mało tego! Sprytnie załatwi Emilii pracę u znanego pisarza! W sąsiedztwie zamieszkał bowiem Grzegorz Owczarek, który żyje we własnym świecie i myśli tylko o pisaniu. Nic więc dziwnego, że jego dom potrzebuje generalnych porządków i w tym właśnie ma mu pomóc Emilia. Niestety nowy pracodawca nie jest zbytnio sympatyczny i trudno mu zaakceptować obecność innych osób w swoim domu, zwłaszcza pięknej kobiety… Ich współpraca bywa bardzo burzliwa, jednak może pod gwałtownymi emocjami kryją się cieplejsze uczucia? Babcia Trudzia wierzy, że towarzystwo Emilii dobrze wpłynie nie tylko na otoczenie pisarza, ale przede wszystkim na niego samego. A kto poznał ekscentryczną staruszkę, ten wie, że się nie myli…

Spiskować zaczynają również bliźnięta! Ich serce skradła kotka sąsiada, Cholera, i dzieci próbują znaleźć sposób, aby uroczy zwierzak został z nimi. Dorośli nie mają pojęcia, co kryje się za niezręcznymi pytaniami ośmiolatków i jak interpretują ich pokrętne odpowiedzi. A to prowadzi nie tylko do wielu zabawnych wydarzeń, ale także do niebezpiecznych sytuacji! Niesforne dzieciaki są naprawdę zdeterminowane, aby mieć swojego kiciusia!

„Wymruczane szczęście” to pełna humoru i ciepła historia o pokonywaniu życiowych trudności, opowiedziana w prawdziwie komediowym stylu. Autorka jest mistrzynią kreowania zabawnych sytuacji i humorystycznych dialogów. Nie sposób nie roześmiać się przy ciekawskich pytaniach bliźniaków, trafnych komentarzach babci Trudzi czy nieporadnym zachowaniu Pedra. Joanna Szarańska stworzyła barwnych bohaterów z charakterem, których nie da się nie lubić. Postaci są wyraziste i oryginalne, a przy tym niezwykle prawdziwe. Nawet osobowość Cholery trafnie odzwierciedla charakter kotów, a fragmenty książki opowiedziane z jej perspektywy wprowadzają inne, oryginalne spojrzenie na rozgrywające się wydarzenia.

„Wymruczane szczęście” to powieść chyba jeszcze bardziej zabawna i kreatywna niż pierwsza część cyklu „Na tropie miłości”. Ta pogodna komedia romantyczna pod otoczką humorystycznych sytuacji przekazuje głębsze prawdy na temat życia i celnie opisuje naszą rzeczywistość. To lekka i przyjemna książka, ale nie jest przy tym nudna i banalna. Serdecznie polecam!

Autorka recenzji: Alicja Nowak

Zapraszamy do przeczytania recenzji poprzedniej części serii: “Wy(sz)czekana miłość”.

Poprzedni Idealna randka - Sue Watson
Następny Zrozumieć szaleństwo - Susannah Cahalan